Farklı açılanmalara sahip implant tarama gövdelerine yapılan modifikasyonların farklı yazılımlar kullanılarak eşlenmesinin dijital ölçü doğruluğuna etkisi: in vitro çalışma
The effect of matching different angulated and modified scanbodies on digital impression accuracy using different software: an in vitro study
  1. Tez No: 859539
  2. Yazar: DAMLA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLA ERTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Literatürde modifikasyonlu implant tarama gövdelerinin (İTG) farklı yazılımlar ile eşlenmesinin tarama doğruluğuna etkisini inceleyen yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı farklı açılanmalara ve modifikasyonlara sahip İTG'lerin farklı yazılımlar ile eşlenmesi sonrası elde edilen tarama dosyalarının doğruluğunu incelemektir. Çalışmada açılı ve düz konumda yerleştirilmiş dijital analoglara bağlı İTG'lerle modifikasyonsuz(M0), eklemeli(M+) ve çıkartmalı(M-) modifikasyonlu İTG grupları oluşturulmuştur. Tarama dosyaları Exocad ve Medit Link yazılımı ile İTG eşlemeleri yapılmıştır. Elde edilen deneysel tarama dosyaları ile referans tarama dosyaları tersine mühendislik yazılımı kullanılarak üst üste çakıştırılmış ve iki tarama arasındaki çizgisel ve açısal sapma hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler için R4.3.1 (R Development Core Team, 2023) ve SPSS version 23(SPSS Inc) paket programları kullanılmıştır. Sayısal değişkenlerin normallik varsayımı Shapiro-Wilk uyum iyiliği testi ile incelenmiştir. İTG'lere yapılan modifikasyonlar içinde en çok açısal ve çizgisel sapma meydana getiren grup M- grubu, en az sapma gösteren grup ise M0 grubudur. İTG eşlemesi için kullanılan yazılımlar karşılaştırıldığında, Medit Link ve Exocad'le eşlenen İTG'lerin olduğu taramalar, sadece Exocad ile eşlenen gruplara oranla daha az açısal sapma göstermişlerdir. Modeldeki İTG'lerin açılı veya düz olması açısal ve çizgisel sapmalar için anlamlı bir fark oluşturmamıştır(p>0,005). İTG'lerin konumları ile yapılan karşılaştırmada 27 No'lu İTG'nin 25 No'lu İTG'ye göre çizgisel sapmaya daha çok uğradığı, 25 No'lu İTG'nin 27 No'lu İTG'ye göre açısal sapmaya daha çok uğradığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are not enough study in the literature examining the effect of matching modified implant scanbody with different software on scanning trueness. The purpose of this study was to evaluate the trueness of scanning files obtained after matching scanbodies with different modifications and angulation using different software programs. In this study, scanbodies were placed at angulated and straight positions. Unmodified(M0), additive(M+) and subtractive modifications (M-) groups were created. Library data of scanbodies matched with scanning data using Exocad and Medit Link software. The experimental scanning files were superimposed with reference scanning files using reverse engineering software. Linear and angular deviations between the two scans were calculated. R4.3.1 (R Development Core Team, 2023) and SPSS version 23 (SPSS Inc) package programs were used for statistical analysis. The normality assumption of numerical variables was examined using the Shapiro-Wilk goodness-of-fit test. Among the modifications applied to scanbodies, the group that created the highest angular and linear deviation is the M- group while the M0 group has the least deviation. When the software programs used for scanbody matching were compared, scans matched with Medit Link and Exocad showed less angular deviation compared to the scans matched only with Exocad. Angulated or straight scanbodies did not create a significant difference in angular and linear deviations (p>0.005). When the positions of scanbodies were compared, scanbody No. 27 was more prone to linear deviation than scanbody No. 25, but considering angular deviation, scanbody No. 25 had more deviation.