Farklı baş postürlerinde interokluzal temas noktalarındaki değişimin dijital olarak değerlendirilmesi: ın vivo çalışma
Digital evaluation of the change in interocclusal contact points in different head postures: in vivo study
- Tez No: 859538
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE CANAN HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ağız içi tarayıcı ile elde edilen interokluzal temas kayıtlarında farklı baş postürlerinin okluzal temaslar üzerinde değişikliklere yol açtığı bilgisi vardır ancak klinik bilimsel çalışmalara dayanmamaktadır. Bu çalışma ile farklı baş postürlerinin, ağız içi tarayıcı ile alınan doğrudan interokluzal kapanış kayıtlarına etkisini, elde edilen interokluzal temas noktalarının sayı, yoğunluk ve konum değişiklikleri üzerinden niceliksel ve niteliksel olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya doğal dentisyona sahip, diş eksikliği bulunmayan ve çeneler arası kapanış ilişkisini etkileyebilecek bir engel bulunmayan 36 gönüllü dahil edildi. Konfokal tarama teknolojisine sahip bir ağız içi tarayıcı ile alt ve üst çenelerdeki diş arklarının doğrudan dijital kaydı alındı. Nötral postür, önde baş postürü ve geride baş postürü olmak üzere üç farklı baş postürünün bir manuel gonyometre ile belirlenmesini takiben üç ayrı interokluzal kapanış kaydı aynı ağız içi tarayıcı ile doğrudan kaydedildi. İnterokluzal kapanış kayıtları ile elde edilen okluzal temasların değerlendirilmesi amacıyla optik üçgenleştirme teknolojisi ile çalışan bir çene hareket kayıt cihazına ait dijital okluzal analiz programı kullanıldı. Elde edilen okluzal temaslar; temas varlığı/sayısı, yoğunluk ve konum açısından değerlendirildi. Sağ ve sol çeyrek çenelerdeki okluzal temaslar arasında bu üç etken açısından bir farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
There is knowledge that different head postures may lead to changes in occlusal contacts in interocclusal records obtained with intraoral scanners, but this information lacks a basis in clinical scientific studies. This study aimed to evaluate the impact of different head postures on direct interocclusal closure records obtained with an intraoral scanner by assessing changes in the number, density, and location of interocclusal contact points. Thirty-six volunteers with a natural dentition, no missing teeth, and no obstacles that could affect the intermaxillary closure relationship were included in the study. Direct digital records of the lower and upper dental arches were obtained using an intraoral scanner. After determining three different head postures, including neutral posture, forward head posture, and backward head posture, three separate interocclusal records were directly recorded with the same intraoral scanner using a manual goniometer to determine head posture. A digital occlusal analysis program from a jaw motion recording device using optical triangulation technology was employed to assess the occlusal contacts obtained from the interocclusal records. The obtained occlusal contacts were evaluated in terms of contact presence/quantity, density, and location.