Yeni bir omuz egzersiz cihazı prototipinin geliştirilmesi
Development of a new shoulder exercise device prototype
- Tez No: 859564
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı omuz kompleksi rehabilitasyonunda kullanılabilecek yeni bir omuz egzersiz cihazı prototipi yapmaktır. Prototipin tasarımı, omuz rehabilitasyonunda gerekli çeşitli düzlem ve açılarda egzersiz yapmayı sağlayacak ve 360° döndürülebilen çevirme koluna sahip olacak şekilde tasarlandı. Frontal ve horizontal düzlemde sabitlenebilirken, bu düzlemlerde farklı açılarda da sabitlenebilme olanağı ile omuz rehabilitasyonuna uyumlu olması sağlanmıştır. Bilgisayar ortamında analiz edilerek güvenli olduğu gösterilmiş ve daha sonra üretilmiştir. Direnç komponenti olarak manyetik tozlu fren kullanıldı. Çevirme kolunun 0°, 45°, 90°, 135°, 180°, 225°, 270° ve 315°'lerde kişinin maksimum kuvveti ölçülerek kişiye özel direnç uygulanması sağlandı. Bu kuvvetler çevirme kolunda tam bir tur direnç uygulayacak şekilde tork eğrisine dönüştürüldü. Bu tork eğrisine yer çekimi adaptasyonu eklendi. Tork eğrisinin istenen oranda uygulanabileceği bir ara yüz oluşturuldu ve anlık açı-tork bilgisinin gözlemlenebilmesi sağlandı. Çalışmanın sonucunda elde edilen prototiple belirlenen tork değerleri ile kişiye özel, çoklu düzlem ve açılarda direnç uygulaması gerçekleştirildi ve gelişkin bir omuz egzersiz cihazı prototipi için ileri çalışmalar hedeflendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prototype a new shoulder exercise device that can be used in shoulder complex rehabilitation. The design of the prototype has been designed in such a way as to provide exercise in various planes and angles required in shoulder rehabilitation and to have a 360° rotation arm. While it can be fixed in the frontal and horizontal planes, it can be fixed at different angles in these planes, making it compatible with shoulder rehabilitation. It has been shown to be safe by being analyzed in the computer environment and then produced. Magnetic powder brake was used as a resistor component. Individual resistance was applied by measuring the maximum force of the handwheel at 0°, 45°, 90°, 135°, 180°, 225°, 270° and 315°. These forces were converted into a torque curve to apply one full revolution of resistance at the handwheel. Gravity adaptation has been added to this torque curve. An interface was created where the torque curve can be applied at the desired rate, and instant angle-torque information can be observed. With the torque values determined by the prototype obtained as a result of the study, personalized, multi-plane and angle resistance application was carried out, and further studies were aimed for an advanced shoulder exercise device prototype.