Bir spor kulübündeki antrenörlerin sporcu beslenmesi bilgi düzeylerinin sporcu çocukların beslenme alışkanlıklarına etkisi: Kesitsel bir çalışma
The effect of trainers' nutritional knowledge levels on nutrition habits of children athletes in a sports club: A cross-sectional study
  1. Tez No: 859575
  2. Yazar: HANDE ALTINKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞERİFE REYHAN UÇKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Spor, Nutrition and Dietetics, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, antrenörlerin sporcu beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi; bilgi düzeylerinin antrenörlere bağlı takımlarda lisanslı olarak yarışan 10-18 yaş aralığındaki sporcu çocukların beslenme alışkanlıklarına olan etkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Karşıyaka Spor Kulübü Altyapı Basketbol Şubesi'nde görev alan dokuz antrenör ve onlara bağlı takımlarda yarışan erkek sporcu çocuklar oluşturmaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel araştırmaya dokuz antrenör ve 10-18 yaş aralığında olan 121 sporcu çocuk katılmıştır. Çalışmanın bağımlı değişkeni sporcuların beslenme alışkanlığı; temel bağımsız değişken, 'Sporcu Beslenmesi Bilgi Ölçeği' ile değerlendirilen antrenörlerin sporcu beslenmesi bilgi düzeyi, diğer bağımsız değişkenler sporcuların ve antrenörlerin sosyo-demografik özellikleridir. Veriler, sporculara ve antrenörlere ayrı olarak hazırlanan anket formu ile yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 17.0 programı kullanılarak nicel analiz yöntemlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the knowledge level of trainers on athlete nutrition and investigate the effect of knowledge level on the nutrition habits of 10-18 year-old child athletes . The research sample consists of nine trainers working in Karşıyaka Sports Club Youth Basketball Setup and male athletes affiliated with them. Nine trainers and 121 child athletes aged 10-18 participated in this descriptive and cross-sectional study. The nutritional habits of athletes are the dependent variable. The basic independent variable is the level of trainers' knowledge on athlete nutrition, evaluated using the“Nutrition for Sport Knowledge Questionnaire.”Other independent variables are the athletes' and trainers' socio-demographic characteristics . The data was collected through the face-to-face interviews with the questionnaire forms prepared separately for athletes and trainers. In the analyses, quantitative methods were used by SPSS 17.0.