Hex ve Non-hex titanyum taban dayanaklar üzerine üretilen çok üniteli monolitik zirkon köprülerde kuvvet dağılımının sonlu elemanlar stres analizi ile karşılaştırılması
Comparison of force distribution with finite element stress analysis in multi-unit monolithic zircon bridges fabricated on Hex and Non-hex titanium-base abutment
- Tez No: 859579
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHTAROĞULLARI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Üst çene ön bölgede çok üniteli implant üstü restorasyonlarda hex ve non-hex dayanaklar kullanılmasının implant sistemi ve çevre kemik dokuda oluşan stresler üzerindeki etkisi ile ilgili literatürde yeterli bilgi yoktur. Bu çalışmanın amacı, implant üstü çok üniteli monolitik zirkon köprülerde hex ve non-hex dayanakların farklı kombinasyonlar ile kullanıldığı durumlarda implant, dayanak ve kemikte oluşan streslerin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, sonlu elemanlar stres analizi için tomografi verilerinden üst çene bölümlü dişsiz kemik modeli oluşturuldu. 13, 11 ve 23 numaralı dişler bölgesine üç adet implant üzeri altı üye monolitik zirkon köprü tasarlandı. Hex ve non-hex dayanakların farklı kombinasyonlarda kullanıldığı beş çalışma modeli oluşturuldu. Her modelde restorasyonların singulum bölgesinden palatolabial yönde 45° açıyla, her dişe 50 N büyüklüğünde olacak şekilde toplamda 300 N kuvvet uygulandı. Kortikal ve trabeküler kemikte meydana gelen maksimum ve minimum principal stres değerleri, implant boynu ve dayanaklarda oluşan Von Mises stres değerleri hesaplandı. Kortikal kemikte oluşan maksimum principal stres değerleri 3,43 ile 30,82 MPa, minimum principal stres değerleri ise -4,29 MPa ile -11,39 MPa aralığındadır. Trabeküler kemik için maksimum principal stres değerleri 1,29 ile 1,96 MPa, minimum principal stres değerleri -0,47 MPa ile -0,79 MPa aralığındadır. Von Mises stresler incelendiğinde implant boynu için 56,70-98,97 MPa arasında değerler elde edilirken dayanaklardaki stres değerleri 73,50-123,07 MPa aralığındadır. Platform-switch konikal bağlantılı implantlarda hex ve non-hex dayanak sistemleri kortikal ve trabeküler kemik üzerinde benzer stres değerleri oluşturdu. Hex dayanaklarda implant boynunda daha yüksek değerlerde stresler oluşurken dayanaklarda daha düşük değerler gözlendi.
Özet (Çeviri)
Knowledge about the stress value created by the use of hex and non-hex abutments in multi-unit implant supported restorations in the anterior maxillary region on the implant system and surrounding bone tissue is insufficient. The aim of this study was to evaluate the stresses on the implant, abutment and bone when hex and non-hex abutments are used with different combinations in multi-unit monolithic zirconia bridges on implants. For this purpose, maxillary partially edentulous bone model was created from tomography data for finite element stress analysis. Six unite monolithic zirconia bridges on three implants were designed for the 13, 11 and 23 numbered teeth. Five models were created in which hex and non-hex abutments were used in different combinations. In each model, a total force of 300 N was applied to each tooth at an angle of 45° in the palatolabial direction from the cingulum region of the restorations. Maximum and minimum principal stress values in cortical and trabecular bone, Von Mises stress values on implant neck and abutments were calculated. The maximum principal stress values in the cortical bone range from 3,43 to 30,82 MPa, and the minimum principal stress values range from -4,29 MPa to -11,39 MPa. Maximum principal stress values for trabecular bone range from 1,29 to 1,96 MPa, and minimum principal stress values range from -0,47 MPa to -0,79 MPa. When Von Mises stresses are examined, values between 56,70-98,97 MPa are obtained for the implant neck, while the stress values at the abutments are in the range of 73,50-123,07 MPa. Similar stress values on cortical and trabecular bone was calculated for hex and non-hex abutment systems in platform-switch conical connection implants. Hex abutments had higher stresses on the implant neck, while lower values were observed on the abutments.