Vitrektomi cerrahisi yapılan hastalar ile vitrektomi ile kombine fakoemülsifikasyon uygulanan hastalar arasındaki korneal endotel hücre sayısı değişikliklerinin speküler mikroskobi ile karşılaştırılması
Comparison of endothelial cell number changes with specular microscopy between the patients who performed vitrectomy surgery and vitrectomy combined facoemulsification
  1. Tez No: 458129
  2. Yazar: AYDIN ALPER YILMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN RASİM KAYIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Pars plana vitrektomi (PPV) ve Pars plana vitrektomi ile kombine fakoemülsifikasyon (FAKO) cerrahisi uygulanan hastalarda korneal endotel hücre sayısı değişikliklerinin speküler mikroskobi ile karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplamda 81 hastanın 81 gözü olmak üzere pars plana vitrektomi yapılan 48 hastanın 48 gözü (grup 1) ve pars plana vitrektomi ile kombine fakoemülsifikasyon yapılan 33 hastanın 33 gözü dahil edilmiştir. Hastalara ameliyat öncesi ve sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), GİB, biyomikroskobik ve fundoskopik değerlendirmeyi içeren oftalmolojik muayene yapılmıştır. Tüm olgulara preoperatif, postoperatif 1. ve 3. ay non-kontakt speküler mikroskobi (Konan CellChek XL) ile muayene yapıldı. Endotel hücre yoğunluğu (hücre/mm2), varyasyon katsayısı (%), hekzagonalite oranı (%) ve santral kornea kalınlığı (μm) değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of changes in corneal endothelial cell numbers in patients undergoing phacoemulsification (PHACO) surgery combined with pars plana vitrectomy (PPV) and pars plana vitrectomy with speculer microscope. Methods: The study included 81 patients (81 eyes); 48 eyes who underwent pars plana vitrectomy (group 1) and 33 eyes who underwent phacoemulsification combined with pars plana vitrectomy (group 2). Ophthalmologic examination including best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, biomicroscopic and fundoscopic evaluation was performed before and after the operation. All cases were examined preoperatively and postoperatively at 1 and 3 months with non-contact specular microscope (Konan CellChek XL). Endothelial cell density (cells/mm 2), coefficient of variation (%), hexagonality ratio (%) and central corneal thickness (μm) values were recorded.