Pankreas kanserlerinde epitelyal mezenkimal geçiş ilişkili morfoloji ile GATA-6 ve LOXl2 ekspresyonunun prognostik önemi
Pankreas kanserlerinde epitelyal mezenkimal geçiş ilişkili morfoloji ile GATA-6 ve LOXL2 ekspresyonunun prognostik önemi
  1. Tez No: 859623
  2. Yazar: ELİF YUMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL SAĞOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Pankreas duktal adenokarsinomu (PDAC), dünyada en sık görülen malignitelerden biridir ve kötü prognoz, zayıf etkili tedavi seçenekleri ve erken teşhis yöntemlerinin eksikliği ile giden agresif bir hastalıktır. Çalışmalarda, pankreas kanserinin biyolojik davranışında etkili olduğu gösterilen epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT), transkripsiyon faktörlerinin aktive olması ile tümör hücrelerinin mezenkimal fenotipe dönüşerek ana tümörden ayrıldığı bir süreci tanımlamaktadır. EMT sürecinde hücreler spesifik epitelyal belirteçlerin kaybı (keratin) ve mezenkimal belirteçlerin (vimentin) kazanılmasıyla farklı morfolojik ve immünfenotipik özellikler kazanır. Ayrıca tümör hücrelerinde, E-cadherin ekspresyon kaybı ile gözlenen adezyon kaybı, tümör tomurcuklanması olarak adlandırılmış, tümörün infiltratif kenarında hücrelerin tek tek ya da 5 hücreden az küçük gruplar halinde ana tümör kitlesinden ayrı olarak gözlemlenmesi, EMT'nin bir göstergesi olarak düşünülmektedir. Epitelyal mezenkimal geçiş (EMT) sürecinde çok sayıda düzenleyici mekanizmadan biri GATA6 transkripsiyon faktörü ve LOX-like 2 (LOXL2) enzimidir. Pek çok çalışmada LOXL2'nin, hücre adezyonunu sağlayan E-cadherin ekspresyonunu azalttığı ve çeşitli kanserlerde epitelyal-mezenkimal geçişi (EMT) desteklediği gösterilmiştir. GATA6'nın ise PDAK'ın kötü prognozlu ve kemoterapiye dirençli olduğu bilinen bazal benzeri alt türünde, düşük ekspresyon gösterdiği ve bu özelliği ile klasik PDAK'den ayırt edilebileceği düşünülmektedir. Biz, bu çalışmada pankreas adenokarsinomlarında başta tümör tomurcuklanması olmak üzere literatürde EMT ile ilişkili olduğu düşünülen morfolojik bulguların, tümör biyolojik davranışını predikte etmedeki rolünü ve EMT'nin regülasyonunda rol oynayan LOXL2 ekspresyonun bu morfolojiler ve prognozla ilişkisini araştırmayı planladık. Buna ek olarak in-silico yöntemlerle PDAC 'da GATA-6 alterasyonlarında görülen EMT ilişkili gen değişikliklerini araştırarak; EMT yolaklarının gelişimsel süreçlerini aydınlatmayı hedeflemekteyiz. Bu çalışmada 2011-2021 yılları arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda Pankreatik Duktal adenokarsinom (PDAK) tanısı almış 100 olguya ait belirlenen tümörlü doku kesitlerinde, patolojik parametreler değerlendirilmiş, klinik parametreler kayıt altına alınmıştır. İmmnuhistokimyasal olarak Keratin, Vimentin, E-kadherin, LOXL2 ekspresyonu incelenmiş, elde edilen bulguların prognostik faktörlerle ilişkisi araştırılmıştır. Cbioportal.org sitesindeki erişime açık veri tabanlarından PDAK'lı olgulardaki GATA6 kopya sayısı değişiklikleri tespit edilmiş, ilişkili olduğu genler ve mRNA ekspresyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) is one of the most common malignancies globally and represents an aggressive disease with a poor prognosis, poorly effective treatment options, and a lack of early detection methods. Epithelial-mesenchymal transition (EMT), as shown in studies, significantly influences the biological behavior of pancreatic cancer. EMT is a process where tumor cells differentiate from the parent tumor by transforming into a mesenchymal phenotype through the activation of transcription factors. During EMT, cells acquire different morphological and immunophenotypic characteristics by losing specific epithelial markers (keratin) and gaining mesenchymal markers (vimentin). Additionally, the loss of adhesion observed with the loss of E-cadherin expression in tumor cells, referred to as tumor budding, and the observation of individual cells or small groups of fewer than 5 cells at the infiltrative edge of the tumor, separated from the main tumor mass, are considered indicators of EMT. One of the regulatory mechanisms in the epithelial-mesenchymal transition (EMT) process is the GATA6 transcription factor, and the LOX-like 2 (LOXL2) enzyme. Several studies have shown that LOXL2 reduces E-cadherin expression, which provides cell adhesion, and promotes epithelial-mesenchymal transition (EMT) in various cancers. GATA6 is believed to exhibit low expression in the basal-like subtype of PDAC, known for its poor prognosis and resistance to chemotherapy, distinguishing it from classic PDAC. In this study, we aim to investigate the role of morphological findings, primarily tumor budding in pancreatic adenocarcinomas, which are believed to be associated with EMT, in predicting tumor biological behavior and the relationship between LOXL2 expression, which plays a role in the regulation of EMT, and these morphologies and prognosis. additionally, by exploring EMT-related gene changes in GATA-6 alterations in PDAC using in-silico methods, we aim to shed light on the developmental processes of EMT pathways. In this study, pathological parameters were assessed, and clinical parameters were recorded in tumor tissue sections from 100 patients diagnosed with pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology between 2011 and 2021. Immunohistochemical analysis was performed on Keratin, Vimentin, E-cadherin, and LOXL2 expressions, and their relationship with prognostic factors was investigated. GATA6 copy number changes in PDAC patients were determined from publicly available databases on Cbioportal.org, and associated genes and mRNA expressions were evaluated.