Effects of solution applied and encapsulated plant growth promoting bacteria (pgpb) on the physiological response of sunflower to drought stress
Kuraklık stresi altında, solüsyon ve kapsüllenmiş bitki büyümesini destekleyen bakterilerin (pgpb), ayçiçeği üzerindeki etkileri
- Tez No: 859645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KİLLİ HAWORTH, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SEZLEV BİLECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ayçiçeği (Helianthus annuus L.), dünya çapında bir yağ bitkisi olarak kritik bir konuma sahiptir ve soya fasulye yağından sonra tüketimde ikinci sıradadır. Türkiye'de, Konya bölgesi tarımda kilit bir rol oynamaktadır ve toplam alanının %47'si tarımsal amaçlar için ayrılmıştır. Ancak, önemine rağmen, Konya'da güneş çiçeği yetiştiriciliği, sınırlı su kaynakları ve bitkinin kuraklığa duyarlılığı nedeniyle zorluklarla karşı karşıyadır. 2022'de güneş çiçeği için ekilen alan 675.000 hektar iken, bu rakam bu yıl yaklaşık 640.000 hektara düşmüştür. Su kıtlığı sorununu ele almak ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını artırmak amacıyla, kuraklığa duyarlı ''Deray'' güneş çiçeği çeşidinin çeşitli bakteri uygulamalarına olan fizyolojik yanıtlarını değerlendiren bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, kuraklık stresi ve iyi sulanmış koşullar altında ayçiçeği fizyolojisi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için Bitki Büyüme Teşvik Eden Bakteriler (PGPB) Bacillus subtilis'i hem çözelti hem de kapsüllenmiş formlarda kullanmıştır. Sonuçlar, iyi sulanmış koşullar altında, Kapsüllenmiş Bakteriler ile iyi sulanmış (EBW) koşulu gibi işlemlerin büyüme parametreleri ve su kullanım verimliliği üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini, bu durumun genel bitki gelişimi için faydalarını işaret ettiğini ortaya koymuştur. Ancak, kuraklık stresi altındaki işlemler, fizyolojik yanıtlarda inhibisyon etkileri göstermiş ve ayçiçeği üretiminde su kıtlığının önemli zorluklarını vurgulamıştır. Sonuç olarak, optimal sulama koşulları altında, bakteri işlemleri güneş çiçeklerinin çeşitli büyüme parametrelerini önemli ölçüde artırmıştır. Ayrıca, humik asitle birleştirildiğinde, kapsüllenmiş bakterilerin çevresel stresleri hafifletme ve tarımsal sürdürülebilirliği güçlendirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sunflower (Helianthus annuus L.) holds a critical position globally as an oilseed crop, ranking second in consumption after soybean oil. In Turkey, the region of Konya plays a pivotal role in agriculture, with 47% of its total area dedicated to agricultural purposes. However, despite its significance, sunflower cultivation in Konya faces challenges, particularly due to limited water resources and the crop's sensitivity to drought. In 2022, the cultivated area for sunflowers covered 675,000 hectares, which has decreased to approximately 640,000 hectares in the current year. To address the issue of water scarcity and enhance sustainable agricultural practices, a study was conducted focusing on the physiological responses of the drought-sensitive ''Deray'' sunflower variety to various bacterial applications under drought-stress conditions. The study employed plant growth-promoting bacteria (PGPB) Bacillus subtilis in both solution and encapsulated forms to assess their impacts on sunflower physiology under drought stress and well-watered conditions. Results revealed that under well-watered conditions, treatments such as Encapsulated Bacteria with well-watered (EBW) condition demonstrated positive effects on growth parameters and water-use efficiency, indicating benefits for overall plant development. However, treatments under drought stress exhibited inhibitory effects on physiological responses, highlighting the significant challenges posed by water scarcity in sunflower production. In conclusion, under optimal watering conditions, bacteria treatments significantly enhanced various growth parameters of sunflowers. Moreover, when combined with humic acid, encapsulated bacteria showed the potential to improve plant resilience and productivity under drought stress, underscoring the promising role of encapsulated bacteria in mitigating environmental stresses and bolstering agricultural sustainability.