Spinal anestezi ile sezaryen yapılacak gebelerde göbek çevresi ölçümünün spinal anestezi duyusal blok seviyesi ile ilişkisi
The relationship between abdominal circumference measurement and sensory block level in pregnant women undergoing cesarean section with spinal anesthesia
- Tez No: 859646
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KUVAKİ BALKAN, DOÇ. DR. ELVAN ÖÇMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, spinal anestezi ile sezaryen doğum uygulanacak gebelerde göbek çevresi ölçümünün spinal anestezi sonrasında duyusal blok seviyesine etkisini ve göbek çevresi ile spinal anestezi ile görülebilecek hipotansiyon, bradikardi, bulantı, kusma, vazokonstriktör ajan ve/veya kolloid ihtiyacı gibi istenmeyen durumlar arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç yöntem: Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Merkezi Ameliyathanesinde spinal anestezi altında, elektif sezaryen doğum yapan 18 yaşın üzerinde 166 gönüllü gebe çalışmaya alındı. Hastaların boy, kilo, yaş, gebelik öncesi vücut kitle indeksi (VKİ) ve mevcut VKİ, fötal gestasyonel yaş ve ASA sınıflaması gibi verileri kaydedildi. Hastaların rutin uygulamadan farklı olarak, karın çevresi hasta supin pozisyondayken umblicus (göbek deliği) hizasından mezura ile ölçüldü. Hasta oturu pozisyondayken hiperbarik bupivakaine opioid eklenerek ve boya göre belirlenen dozda yapılan spinal anestezi sonrası 1. dakikadaki kan basıncı, kalp hızı ve sonraki her 2 dakikada bir kan basıncı, kalp hızı değerleri 20 dakika boyunca kaydedildi. Spinal anestezi sonrası 1. dakika, 5. dakika, 10. dakika ve 15. dakikalarda orta klaviküler hatta soğuk hissi kaybı düzeyi ve pin prick testi ile duyu kaybı düzeyi kaydedildi. Anestezi uygulaması sonrası gelişen bulantı, kusma, bradikardi, hipotansiyon ve uygulanan ilaçlar takip formuna yazıldı. Yenidoğanın APGAR skoru ve vücut ağırlığı pediyatri ekibinden öğrenilip kaydedildi. Göbek çevresi ölçümleri ile duyusal blok seviyeleri ve istenmeyen yan etkiler arasındaki korelasyonlar istatiksel olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan gönüllülerin göbek çevresi 80-139 cm arasında ölçüldü. Spinal anestezi sonrası hastaların %44,6'sında hipotansiyon, %19,9'unda bulantı, %4,2'sinde kusma, %7,2'sında bradikardi gözlendi. Göbek çevresi ölçümleri ile 1. dk,5. dk ve 10.dk duyusal blok seviyeleri arasında korelasyon saptandı. Göbek çevresi ölçümleri ile hipotansiyon, bradikardi ve bulantı gözlenmesi arasında anlamlılık saptanırken, kusma gözlenmesi ile göbek çevresi arasında anlamlılık saptanmadı. Ayrıca göbek çevresi ile hipotansiyon sonrası uygulanması gereken efedrin dozu arasında istatistiksel bir anlamlılık görüldü. Sonuç: Gebelerde göbek çevresi çapı ile spinal anestezi sonrasında gözlenen hipotansiyon ve buna bağlı komplikasyonlar arasında ilişki olduğu görülmüş ve göbek çevresine göre spinal anestezi dozunun hesaplanmasına yönelik araştırmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of abdominal circumference measurement on the sensory block level after spinal anesthesia in pregnant women undergoing cesarean section and to explore the relationship between abdominal circumference and unwanted conditions such as hypotension, bradycardia, nausea, vomiting, and the need for vasoconstrictor agents and/or colloids during spinal anesthesia. Material and Method: A total of 166 voluntary pregnant women aged 18 and above, undergoing elective cesarean section with spinal anesthesia in the Central Operating Room of Dokuz Eylül University Hospital, were included in the study. Patient data, including height, weight, age, pre-pregnancy body mass index (BMI), current BMI, fetal gestational age, and ASA classification, were recorded. In contrast to routine practice, abdominal circumference was measured with a tape measure from the level of the umbilicus while the patient was in the supine position. Spinal anesthesia was administered with the patient in the sitting position, and hyperbaric bupivacaine with added opioid was used at a dose determined according to body weight. Blood pressure and heart rate were recorded at 1 minute after spinal anesthesia and subsequently every 2 minutes for a total of 20 minutes. The level of cold sensation loss along the mid-clavicular line and the level of sensory loss determined by pin prick testing were recorded at 1, 5, 10, and 15 minutes after spinal anesthesia. Any nausea, vomiting, bradycardia, hypotension, and administered drugs occurring post-spinal anesthesia were documented on a follow-up form. The newborn's APGAR score and body weight were obtained from the pediatric team and recorded. Correlations between umbilical circumference measurements, sensory block levels, and unwanted side effects were statistically analyzed. Results: The participants in the study had abdominal circumferences ranging from 80 to 139 cm. After spinal anesthesia, hypotension was observed in 44.6% of patients, nausea in 19.9%, vomiting in 4.2%, and bradycardia in 7.2%. Correlations were found between abdominal circumference measurements and sensory block levels at 1st, 5th, and 10th minutes. Additionally, a significant association was observed between abdominal circumference measurements and the occurrence of hypotension, bradycardia, and nausea, while no significant association was found with vomiting. We also identified a statistically significant correlation between waist circumference and the dose of ephedrine required after hypotension Conclusion: A relationship has been observed between the umbilical circumference and the hypotension observed after spinal anesthesia in pregnant women, along with associated complications. Consequently, it has been concluded that research should be conducted to calculate the spinal anesthesia dose based on the umbilical circumference.