Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti ve İngiltere'deki ilkokulların yönetim süreçlerinde okul kültürünün incelenmesi
Examination of school culture in the administration processes of primary schools in the Republic of Azerbaijan, the Republic of Türkiye and England
  1. Tez No: 859679
  2. Yazar: SHAMS MAMMADBAYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu incelemede Azerbaycan, Türkiye ve İngiltere'deki ilkokulların yönetim süreçlerinde okul kültürünün rolünü nitel yöntemler, özellikle doküman analizi kullanarak araştırılmıştır. Çalışma, kültürel manzaraları inceleyerek yönetim uygulamalarındaki benzerlikleri, farklılıkları ve bağlamsal nüansları belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada eğitim kurumlarının operasyonel çerçevelerindeki örtülü kültürel unsurları ortaya çıkarmak için resmi belgelerden, politikalardan ve idari materyallerden yararlanılmıştır. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve yöneticilerin davranışlarını kapsayan okul kültürü, her üç ülkede de ilkokul yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Her ülkenin kendine özgü kültürel değerleri olmakla birlikte hepsinde akademik başarı ve disiplin ön plandadır. Çalışmada Türkiye ve Azerbaycan'da işbirliğini ve öğretmen katılımını teşvik eden katılımcı ve kapsayıcı yönetime doğru bir değişim ele alınmaktadır. İngiltere'de, okul özerkliği ve hesap verebilirliğine odaklanılması, çeşitli yönetim uygulamalarına ve okul kültürlerine yol açmaktadır. Araştırma, etkili liderlik ve karar almada güven ve açık iletişim gibi kültürel değerlerin önemine vurgu yapmaktadır. Bulgular, ilkokul yönetim süreçlerinin okul kültürünü önemli ölçüde şekillendirip yönettiğini, çevreyi, topluluk duygusunu ve ortak vizyonu etkilediğini vurgulamaktadır. Araştırma, öğrencilere, öğretmenlere ve daha geniş anlamda topluluğa fayda sağlamak için okul kültürünün geliştirilmesi ve sürdürülmesine ilişkin bilgiler sunmaktadır. Bu bilgi, kültürün eğitim ve yönetimdeki rolünü anlamaya çalışan araştırmacılar ve eğitimciler için değerlidir ve kültürel faktörleri dikkate alan daha etkili yönetim çerçevelerinin geliştirilmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the role of school culture in the management processes of primary schools in Azerbaijan, Turkey, and England using qualitative methods, particularly document analysis. By examining cultural landscapes, the study aims to identify similarities, differences, and contextual nuances in management practices. The research utilizes official documents, policies, and administrative materials to reveal implicit cultural elements in educational institutions' operational frameworks. School culture, encompassing the behavior of students, teachers, and administrators, plays a crucial role in primary school management in all three countries. While each country has its unique cultural values, they all emphasize academic success and discipline. The study observes a shift towards participatory and inclusive management in Turkey and Azerbaijan, promoting collaboration and teacher involvement. In England, there is a focus on school autonomy and accountability, leading to diverse management practices and school cultures. The research underscores the significance of cultural values like trust and open communication in effective leadership and decision-making. The findings emphasize that primary school management processes significantly shape and manage school culture, influencing the environment, community sense, and shared vision. The study provides insights into fostering and sustaining school culture to benefit students, teachers, and the broader community. This information is valuable for researchers and educators seeking to understand the role of culture in education and management, aiding in the development of more effective management frameworks that consider cultural factors.