Hodgkin dışı lenfoma hastalarında hemoglobin,albumin,lenfosit ve trombosit (HALP) skorunun prognostik önemi
- Tez No: 859692
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Hodgkin dışı lenfomalar (HDL) tüm yaş gruplarında sıklığı artan ve hematolojik maligniteler arasında en sık görülen kanser türüdür. Uluslararası Prognostik İndeks (IPI) ve varyantları, agresif HDL'lerde prognostik değerlendirmede kullanılan skorlama sistemleridir. Yeni ve kolay uygulanan prognostik belirteçler bulmak, kişiye özgü risk belirlemede faydalı olacaktır. Hemoglobin, albumin, lenfosit ve trombosit verileri ile oluşturulan HALP skorunun pek çok kanserde prognostik önemi gösterilmiş olup, bu çalışmada da HDL'da tedavi yanıtı, genel sağkalım (OS) ve olaysız sağkalımı (EFS) üzerindeki etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 01/01/2015 – 01/12/2022 tarihleri arasında D.E.Ü.T.F. Hematoloji Bilim Dalı'nda takip edilen 356 HDL hastasının geriye dönük demografik, biyokimyasal, patolojik, radyolojik verileri incelendi. HALP skoru hemoglobin (g/L) × albumin (g/L) ×lenfosit (/L) / trombosit (/L) kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Medyan izlem süresi 56.5 (2-151) aydı. K/E oranı: 0,89'dı. Olguların % 54,8'ini DBBHL, %16,9'unu FL oluşturuyordu. Tüm HDL olguları ele alındığında OS süresi 113,2 ay , EFS ise 104 aydı.Tüm HDL'larda 60 yaş üstü olgular %.42,4'tü. IPI grupları açısından değerlendirildiğinde, %35,1'i yüksek IPI'ye, %31,7'si orta IPI'ye, %33,1'i düşük IPI skoruna sahipti. 60 yaş üzerindeki hastaların 60 yaş altındaki hastalara göre, erkek hastaların kadınlara göre, ECOG performans 2-3-4 olan hastaların ECOG performans skoru 0-1 olan hastalara göre, LDH düzeyi artmış olan hastaların LDH düzeyi normal olan hastalara göre, Albumin 4,05 olan hastalara göre, CRP >14,5 olan hastaların CRP2,85 olan hastaların B2mg
Özet (Çeviri)
Aım: Non-Hodgkin lymphomas (NHL) are a type of hematological malignancy whose frequency increases in all age groups and is the most common cancer among hematological malignancies. The International Prognostic Index (IPI) and its variants are scoring systems used for prognostic assessment in aggressive NHLs. Finding new and easily applicable prognostic markers would be beneficial for determining personalized risk. The Hemoglobin, Albumin, Lymphocyte, and Platelet (HALP) score, created using data on hemoglobin, albumin, lymphocytes, and platelets, has demonstrated prognostic significance in many cancers. This study aims to measure its impact on treatment response, overall survival (OS), and event-free survival (EFS) in NHL as well. Materials and Methods: Between 01/01/2015 and 01/12/2022, a total of 356 patients diagnosed with non-Hodgkin lymphoma who were followed at the Department of Hematology, Faculty of Medicine, Dokuz Eylül University, were screened. Demographic, biochemical, pathological, and radiological data for these patients were retrospectively reviewed. The HALP score was calculated using the formula: hemoglobin (g/L) × albumin (g/L) × lymphocyte (/L) / platelet (/L). Results: The median follow-up duration was 56.5 (2-151) months, and the male to-female ratio was 0.89. DBBHL constituted 54.8% of the cases, while FL comprised 16.9%. When all HDL cases were considered, the mean overall survival (OS) was 113.2 months, and the mean event-free survival (EFS) was 104 months. Among all HDL patients, 42.4% were aged 60 and above. Regarding IPI groups, 35.1% had high IPI, 31.7% had intermediate IPI, and 33.1% had low IPI scores. Patients aged 60 and above, male patients compared to female patients, ECOG performance score 2-3-4 compared to 0-1, elevated LDH levels compared to normal LDH levels, Albumin 4.05, CRP >14.5 compared to CRP 2.85 compared to B2mg