Instagram kullanıcılarının mahremiyete yönelik tutumları: Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubad Kampüs alanında bir alan araştırması
Instagram users' attitudes towards privacy: A field research in Selçuk University Alaaddin Keykubad Campus area
- Tez No: 859693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DEMİRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Geçmişten günümüze ilk insandan bu yana bütün insanlar sürekli bir etkileşim ve iletişim içerisinde olmuşlardır. Bu etkileşim ise gerek sözlü gerekse sözsüz olarak gerçekleşmiştir. Yine iletişim süreci geçmişten günümüze kadar farklı yollarla tezahür etmiş ve değişerek, gelişerek yine günümüze kadar gelmiştir. Yazının icadıyla birlikte bu gelişim son derece hızlanmış ve kültürel anlamda insanlar bilgi toplumu olma yolunda hızla yol almaya başlamışlardır. Bütün bu ilerlemeler içerisinde insanlar birbirleriyle iletişim halindeyken sözlü ve sözsüz olarak karşı tarafa iletmek istedikleri sözler ve göstermek istedikleri davranışlar noktasında kendilerine bazı sınırlamalar getirmişlerdir. Bunu daha açık bir ifade ile belirtecek olursak her zaman her sözün söylenemeyeceği ve insan vücudunun her şekliyle ifşa edilemeyeceği olarak tanımlayabiliriz. İşte tam burada“mahremiyet”kavramı ortaya çıkmaktadır. Mahremiyet kavramı ise bir sözün, bir davranışın ya da herhangi bir şeyin gizlenmesi, gizli olması, saklı tutulması ya da Arapça bir terim olarak haram olmasıdır diyebiliriz. Hızla gelişen internet teknolojisinin özellikle de 2000'li yıllardan sonra ivmelenmesi ile birlikte iletişim süreci de son derece hızlanmıştır. İnternetin insanlar tarafından etkin olarak kullanılmasını sağlayan ise sosyal medya araçları olmuştur. Sosyal medya ise insanların internet üzerinden birbirileriyle en yoğun bir biçimde iletişim halinde oldukları yer ya da yerlerdir. Sosyal mecralar olan sosyal medya sitelerinin oluşum aşaması incelendiğinde Web 2.0 teknolojisinin oluşması sonucunda ilerleme sağladığı görülür. Sosyal mecralar olarak bilinen içerik paylaşım ağları, web siteleri, mesaj panoları bloglar, postcast ve bununla birlikte yoğunlukla kullanılan sosyal internet siteleri ile birlikte kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Sosyal ağ ya da sosyal medya siteleri insanların yalnız kalmamalarını, farkındalık oluşturabilmelerini, buradayım düşüncesini gerçekleştirmeleri veya kurumların düşüncelerini sesli olarak dile getirmesi açısından istedikleri bir platformu oluşturmaktadır (Kuşay, 2010: 61). Başlıca sosyal medya araçlarına ise twitter, instagram, facebook, youtube örnek verilebilir. Günümüzde kullanılan en yaygın sosyal medya aracı ise instagram'dır. Bir web 2.0 teknolojisi olan instagramın kullanıcılarına birçok alanda bilgi sunarken, kullanıcılarının da kendilerine ait bilgileri instagram ortamında yayınlamalarına olanak tanımaktadır. İşte tam bu noktada benliğin sunumu ve ifşası devreye girmekte ve mahremiyet kavramı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
From past to present, all humans have been in constant interaction and communication since the first human being. This interaction took place both verbally and non-verbally. Again, the communication process has manifested itself in different ways from past to present and has continued to change and develop until today. With the invention of writing, this development accelerated extremely and culturally, people began to move rapidly towards becoming an information society. In all these advances, people have imposed some limitations on the words they want to convey to the other party, verbally and non-verbally, and the behaviors they want to show while communicating with each other. To put this more clearly, we can define it as not every word can be said at all times and the human body cannot be disclosed in every form. This is where the concept of“privacy”emerges. As for the concept of privacy, we can say that a word, a behavior or anything is hidden, secret, kept secret or, as an Arabic term, it is haram. With the acceleration of the rapidly developing internet technology, especially after the 2000s, the communication process has also accelerated extremely. Social media tools have enabled people to use the internet effectively. Social media is the place or places where people communicate with each other most intensively over the internet. When the formation phase of social media sites, which are social channels, is examined, it is seen that progress has been made as a result of the formation of Web 2.0 technology. Content sharing networks, known as social media, attract the attention of users with websites, message boards, blogs, postcasts and other frequently used social websites. Social networking or social media sites constitute a platform that people want to avoid being alone, to raise awareness, to realize the idea of“I am here”or to voice the opinions of institutions (Kuşay, 2010: 61). Twitter, Instagram, Facebook and YouTube can be given as examples of main social media tools. The most common social media tool used today is Instagram. While Instagram, a web 2.0 technology, provides information to its users in many areas, it also allows its users to publish their own information on the Instagram environment. At this point, the presentation and disclosure of the self comes into play and the concept of privacy emerges.