Non invaziv mekanik ventilasyonla (NİV) takip edilen hastalarda nıv maskesine bağlı basınç ülseri izlemi ve etkileyen faktörler
Monitoring of pressure ulcers due to niv mask in patients followed with non-invasive mechanical ventilation (NİV) and affecting factors
- Tez No: 859735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması, yoğun bakımda yatan ve NIV ile oksijen tedavisi alan hastalarda maskeye bağlı oluşan basınç ülserlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı prospektif gözlemsel araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Ocak/Aralık 2021 tarihleri arasındaki bir yıllık süreçte Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan ve NIV ile takip edilen 328 hasta oluşturdu. Araştırma kriterlerine uyan 107 hasta çalışmanın örneklemini oluşturdu. Veriler 'kişisel bilgi formu', 'laboratuvar sonuçları' ve 'yaşam bulguları takip formu' kullanılarak toplandı. Basınç ülseri izlemi için geliştirilmiş ulusal basınç ülseri sınıflandırma sistemi/ evrelendirme (NPUAP) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted as a descriptive prospective observational study to determine the factors affecting mask-related pressure ulcers in patients in intensive care and receiving NIV and oxygen therapy. The population of the study consisted of 328 patients who were admitted to the intensive care unit of Hatay Training and Research Hospital and followed up with NIV during the one-year period between January and December 2021. Data were collected using 'personal information form', 'laboratory results' and 'vital signs follow-up form'. The national pressure ulcer classification system/staging (NPIAP) developed for pressure ulcer monitoring was used.