Yoğun bakım hemşirelerinde uyku kalitesi ve tıbbi hataya eğilimindeğerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and tendency for medical errorsamong intensive care nurses
- Tez No: 859734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin uyku kalitesi ve tıbbi hataya eğilimlerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma 31.03.2022- 30.06.2022 tarihleri arasında Ankara ilinde iki devlet üniversitesi hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 190 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği (THEÖ) kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Araştırma sonucunda PUKİ puan ortalaması 7,64±3,51, THEÖ puan ortalaması 230,87±3,51 bulunmuştur. PUKİ değeri olanlarda tıbbi hataya eğilim ölçeği ve hastane enfeksiyonları, düşmeler alt boyut skorları PUKİ değeri ≤ 5 olanlara göre daha düşüktü (sırasıyla; p=0,002, p=0,004, p=0,002).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate sleep quality and medical error tendencies of nurses working in intensive care units. Conducted from March 31, 2022, to June 30, 2022, the study enrolled 190 nurses from intensive care units of two state university hospitals in Ankara. The research data were collected face-to-face using the Descriptive Information Form, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the Medical Error Tendency Scale (METS). Based on the study, the PSQI yielded an average score of 7.64±3.51 while METS had an average score of 230.87±3.51. Patients with a PSQI value of >5 had lower scores on the medical error tendency scale, nosocomial infections subscale, and falls subscale compared to patients with a PDQI value of ≤ 5 (p=0,002, p=0,004, p=0,002, respectively). The study also found that sleep problems and changes in working hours had a notable influence on the quality of sleep among PSQI groups.