Optimal şartlarda ekstübasyon sonrası, venturi maske ile takip edilen hastalar ile aralıklı noninvaziv mekanik ventilasyon desteği ile takip edilen hastaların, ekstübasyon sonrası gelişen solunum yetmezliği, reentübasyon, mortalite riskinin ve yoğunbakımda kalış sürelerinin karşılaştırılması
To compare non-invasive mechanical ventilation and venturi mask follow-up after optimal condition extubated patients in terms of respiratory failure re-intubation mortality and length of stay in intensive care unit
- Tez No: 522922
- Danışmanlar: UZMAN ASU ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
OPTİMAL ŞARTLARDA EKSTÜBASYON SONRASI, VENTURİ MASKE İLE TAKİP EDİLEN HASTALAR İLE ARALIKLI NONİNVAZİV MEKANİK VENTİLASYON DESTEĞİ İLE TAKİP EDİLEN HASTALARIN, EKSTÜBASYON SONRASI GELİŞEN SOLUNUM YETMEZLİĞİ, REENTÜBASYON, MORTALİTE RİSKİNİN VE YOĞUNBAKIMDA KALIŞ SÜRELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışma, başarılı bir weaningten sonra rutin venturi yüz maskesi (VM) uygulaması yerine non-invazif mekanik ventilasyon (NIMV) uygulanan hastalarda akut respiratuar yetmezlik, reentübasyon, yoğun bakımda kalma süresi ve mortalite oranlarını karşılaştırdı. Hastane etik kurulunun onayını takiben, bu çalışma için en az 48 saat mekanik ventilasyon uygulanan 62 hasta planlandı. T-tüp denemesi sırasında başarısız weaning nedeniyle 12 hasta çalışma dışı bırakıldı. 30 dakikalık T-tüp çalışmasından sonra optimum weaning kriterleri olan hastalar ekstübe edildi. Hastalar hemodinamik ve solunum stabilitesini gözlemlemek için 1 saat VM'de tutuldu. Rastgele ayrılan 50 hastadan oluşan grup, ya VM (n = 25) ya da NIV (n = 25) ile takip edildi. Sistolik arter basıncı (SAP), kalp hızı (HR), solunum hızı (RR), PaO2, PCO2 ve pH değerleri kaydedildi. NIV grubunda solunum yetmezliği gelişen hasta sayısı, VM grubundaki hastalardan anlamlı olarak daha azdı (VM grubunda 14 hasta + 14 NIV grubunda 5 hasta reentübe oldu). YBÜ'de kalış süresi de NIV grubunda belirgin olarak daha kısaydı (5.2 ± 4.9 ve 16.7 ± 7.7 gün). Solunum yetmezliği oranı ve YBÜ'de kalış süresi, başarılı weaning yapılan ve ekstübasyon sonrası noninvaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
TO COMPARE NON-INVASIVE MECHANICAL VENTILATION AND VENTURI MASK FOLLOW-UP AFTER OPTIMAL CONDITION EXTUBATED PATIENTS IN TERMS OF RESPIRATORY FAILURE RE-INTUBATION MORTALITY AND LENGTH OF STAY IN INTENSIVE CARE UNIT This study compared the rates of acute respiratory failure, reintubation, length of intensive care stay and mortality in patients in whom the non-invasive mechanical ventilation (NIMV) was applied instead of the routine venturi face mask (VM) application after a successful weaning. Following the approval of the hospital ethics committee, 62 patients who were under mechanical ventilation for at least 48hours were scheduled for this study. 12 patients were excluded because of the weaning failure during T-tube trial. The patients who had optimum weaning criteria after the T-tube trial of 30minutes were extubated. The patients were kept on VM for 1hour to observe the hemodynamic and respiratory stability. The group of 50 patients who were successful to wean randomly allocated to have either VM (n=25), or NIV (n=25). Systolic arterial pressure (SAP), heart rate (HR), respiratory rate (RR), PaO2, PCO2, and pH values were recorded. The number of patients who developed respiratory failure in the NIV group was significantly less than VM group of patients (3 reintubation vs. 14 NIV+5 reintubation in the VM group). The length of stay in the ICU was also significantly shorter in NIV group (5.2±4.9 vs. 16.7±7.7 days). The ratio of the respiratory failure and the length of stay in the ICU were lower when non-invasive mechanical ventilation was used after extubation even if the patient is regarded as 'successfully weaned'. We recommend the use of NIMV in such patients to avoid unexpected ventilator failure.