İmparator VI. Leon'un eserlerinde ideal bir Hristiyan devlet olarak Bizans
Byzantium as an ideal Christian state in the works of Emperor Leo VI
  1. Tez No: 859756
  2. Yazar: UMUT VAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLU AKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Orta dönem Bizans tarihi, genel itibariyle entelektüel imparatorları ile anılır. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi olan imparator VI. Leon'un (886-912), kaleme aldığı eserler dahil oldukları literatürde birer yapı taşı haline gelmiştir. Bu yapı taşları, generallere çeşitli öneriler sunulan ve askeri bir el kitabı olan Taktika; litürji sırasında okunan ve halk-aristokrasi-saray üçgeninde çeşitli bağlar kurulması amacıyla kaleme alınan Homiliae ve geleceğe yönelik çeşitli kehanetlerin yer aldığı Oraculae adlı imparatora atfedilen eserlerden oluşmaktadır. Bu eserler, görünür amaçlarının yanı sıra alt metinlerinde farklı bir odağa hizmet etmeyi amaçlamışlardır: Bizans politik teolojisi. Öyle ki bütüncül bir bakışla yaklaşıldığında bu eserlerin, imparatorun hedeflediği“ideal Hristiyan imparatorluk”ideasını teoride inşa eden araçlar olduğu görülecektir. Bu tez çalışması, imparatorun eserlerinin alt metinlerinde yer alan söz konusu ideanın metinlerde hangi kaynaklar ya da verilerle yansıtıldığını ve bu yazım sürecinin neyi hedeflediğini inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Middle period Byzantine history is generally remembered with its intellectual emperors. One of these emperors, and perhaps the most significant one, was Emperor Leo VI (886- 912). So that, his written works have become building blocks in the literature they are included in. These building blocks are Tactica, a military manual with various suggestions for generals; Homiliae, which was read during the liturgy and written to establish various ties in the triangle of people-aristocracy-palace and Oraculae, which contains various prophecies for the future. These works, in addition to their apparent purposes, aimed to serve a different focus in their subtexts: Byzantine political theology. So much so that, when the works are examined from a holistic perspective, it will be seen that these works are tools that theoretically build the idea of the“ideal Christian empire”aimed by the emperor. This thesis will examine with what sources or data the idea in question in the subtexts of the emperor's works is reflected in the texts. and what the writing process in question aims at.