Sosyal bilgiler dersinde küresel bağlantılar öğrenme alanının işlenişinde ters-yüz sınıf modelinin kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
Teacher opinions on the use of the flipped classroom model in the teaching of global connections learning area in social studies course
  1. Tez No: 859772
  2. Yazar: ONUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Öğretim teknolojilerinin eğitim sürecine dâhil edilmesiyle harmanlanmış öğrenme modelinin önemi artmıştır. Harmanlanmış öğrenme çevrimiçi ve yüz yüze öğrenmenin avantajlarının bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Harmanlanmış öğrenme modelinin alt modellerinden birisi de ters yüz sınıf modelidir. Bu model sayesinde öğrenciler evde dersi dinleyip sınıfta uygulama yapma fırsatına sahip olurlar. Ters yüz sınıf modeli öğretmenlerin ders içerisinde aktif olmasını sağlar. Dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan ters yüz sınıf modelinin ülkemizde kullanımı yenidir. Bir yöntemin bütün öğrenme alanlarına ve konulara uygun olduğunu düşünmek yanlıştır. Burada konuların içeriği, öğretmenin yönteme olan yatkınlığı, ders süresi, sınıf mevcudu vb. birçok faktör yöntem seçimini etkiler. Bu çalışmanın amacı Sosyal Bilgiler dersinde Küresel Bağlantılar öğrenme alanının işlenişinde ters yüz sınıf modelinin kullanımına yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'un Başakşehir ilçesindeki devlet okullarında görev yapan 17 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde ters yüz öğrenme modelini en az bir kere kullanmış olma ölçüt olarak alınmıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında nitel araştırmalarda sıkça kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma esnasında daha önceden geliştirilen görüşme formundaki yarı yapılandırılmış maddeler katılımcılara yöneltilmiştir. Çalışmada katılımcıların büyük çoğunluğu ters yüz sınıf modelinin Küresel Bağlantılar öğrenme alanının öğretiminde diğer yöntemlere göre avantajlı olduğu yönünde görüş belirtmiştir. Katılımcılara göre öğrencilerin öğrenme sürecine dâhil olması onların aktifliğini arttırmaktadır. Bununla birlikte bazı katılımcılar yöntemin farklı yöntem ve tekniklerle desteklenerek kullanılması gerektiği fikrindedir. Katılımcılara göre Küresel Bağlantılar öğrenme alanında kültürel mirasa duyarlılık değerinin kazandırılması açısından ters yüz sınıf modeli etkilidir. Katılımcılar yöntem ile öğrencilerin kültürel değerlerini önceden araştırmalarının faydalı olacağı yönünde görüş belirtmişlerdir. Yöntem ile öğrencilerin bilimsel araştırma basamaklarını tanıyacakları ve bu sayede yaratıcılık becerilerinin gelişeceği ifade edilmiştir. Öğrencilerin araştırma ödevleriyle bakış açılarının farklılaşacağı ve eleştirel düşünme yetilerinin gelişeceği belirtilmiştir. Katılımcılara göre öğrencilerin ülkemizi ve dünyayı etkileyen kuruluşlar hakkında bilgi edinmeleri barış ve saygı değerinin kazandırılmasında etkili olacaktır. Katılımcılar öğrencilere bireysel olarak verilen ödevlerin sınıf ortamında arkadaşlarıyla tartışmalarıyla iş birliği becerisini geliştireceği görüşündedirler. Katılımcılar ters yüz sınıf modeli ile öğrencilerin günümüz dünya sorunlarına yönelik farkındalıklarının artacağı ve problem çözme becerilerinin gelişeceği fikrindedir. Katılımcılar model ile kalıp yargı ve ön yargıların ortadan kalkabileceği ya da azalacağı ancak yöntemin kalabalık sınıflarda verimli kullanılamayacağı görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
The importance of the blended learning model has increased with the inclusion of instructional technologies in the education process. Blended learning is the combination of the advantages of online and face-to-face learning. One of the sub-models of the blended learning model is the flipped classroom model. Thanks to this model, students have the opportunity to listen to the lesson at home and practice it in the classroom. The flipped classroom model allows teachers to be active during the lesson. The use of the flipped classroom model, which is widely used in many parts of the world, is new in our country. It is wrong to think that one method is suitable for all learning areas and subjects. Here, the content of the subjects, the teacher's aptitude for the method, course duration, class size, etc. are taken into account. Many factors influence the choice of method. The aim of this study is to determine teachers' opinions on the use of the flipped classroom model in the teaching of the Global Connections learning area in the Social Studies course. The phenomenological pattern, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 17 Social Studies teachers working in public schools in Başakşehir district of Istanbul. Having used the flipped learning model at least once was taken as a criterion in determining the participants. Semi-structured interview technique, which is frequently used in qualitative research, was used to collect data in the study. During the study, semi-structured items in the previously developed interview form were directed to the participants. In the study, the majority of the participants stated that the flipped classroom model was advantageous compared to other methods in teaching the Global Connections learning area. According to the participants, students' involvement in the learning process increases their activity. However, some participants think that the method should be used supported by different methods and techniques. According to the participants, the flipped classroom model is effective in gaining the value of sensitivity to cultural heritage in the field of Global Connections learning. Participants stated that it would be beneficial for students to research their cultural values in advance through the method. It was stated that with the method, students will become familiar with the steps of scientific research and thus their creativity skills will develop. It has been stated that students' perspectives will differ and their critical thinking skills will develop through research assignments. According to the participants, students' learning about organizations that affect our country and the world will be effective in imparting the values of peace and respect. Participants are of the opinion that homework given to students individually will improve their cooperation skills through discussions with their friends in the classroom environment. Participants are of the opinion that with the flipped classroom model, students' awareness of today's world problems will increase and their problem-solving skills will improve. Participants are of the opinion that stereotypes and prejudices can be eliminated or reduced with the model, but the method cannot be used efficiently in crowded classes.