Sosyal bilgiler dersi küresel bağlantılar ve yaşamlar öğrenme alanı çerçevesinde uluslararası güvenlik ve strateji iş birliği olgusunun incelenmesi
Examining the phenomenon of international security and strategic cooperation within the framework of the global connections and lives learning area in the social studies course
  1. Tez No: 1009923
  2. Yazar: MERVE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Sosyal Bilgiler dersinde yer alan Küresel Bağlantılar öğrenme alanı çerçevesinde uluslararası güvenlik ve stratejik iş birliği konularının öğretim sürecindeki yeri incelenmiştir. Araştırmada, söz konusu konuların öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiği, öğretim sürecinde karşılaşılan güçlüklerin neler olduğu ve bu öğrenme alanının öğrencilerde küresel vatandaşlık bilinci geliştirme açısından nasıl değerlendirildiği ortaya konulmuştur. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde temel nitel araştırma desenine göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep ilinin Şahinbey, Şehitkâmil ve Oğuzeli ilçelerinde görev yapan 76 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler açık uçlu soru formu aracılığıyla toplanmış, elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin Küresel Bağlantılar öğrenme alanını genel olarak önemli ve gerekli bulduklarını; ancak içeriğin öğrenciler için soyut, yoğun ve yer yer bilişsel düzeyin üstünde görüldüğünü ortaya koymuştur. Bunun yanında ders süresinin yetersiz olduğu, materyal ve etkinlik desteğinin sınırlı kaldığı, öğrencilerin konuya yönelik ilgilerinin düşük olabildiği ve aktif katılımın yeterince sağlanamadığı belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenler, içeriğin sadeleştirilmesi, somutlaştırılması, güncel olaylarla ilişkilendirilmesi ve öğrenci merkezli etkinliklerle desteklenmesi gerektiğini ifade etmiştir. Sonuç olarak, Küresel Bağlantılar öğrenme alanının önemli bir eğitimsel potansiyele sahip olduğu; ancak bu potansiyelin etkili biçimde hayata geçirilebilmesi için içerik, süre, materyal ve öğretim yaklaşımı bakımından geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the place of international security and strategic cooperation in the teaching process within the framework of the Global Connections learning area in Social Studies courses. The study aimed to reveal how these issues are evaluated by teachers, what kinds of difficulties are encountered during the teaching process, and how this learning area is assessed in terms of developing students' global citizenship awareness. The research was conducted within the qualitative research approach and was designed according to the basic qualitative research design. The study group consisted of 76 Social Studies teachers working in the Şahinbey, Şehitkâmil, and Oğuzeli districts of Gaziantep. Data were collected through an open-ended questionnaire form and analyzed using descriptive analysis. The findings showed that teachers generally considered the Global Connections learning area important and necessary; however, they also stated that the content was abstract, dense, and in some cases above students' cognitive level. In addition, it was determined that course time was insufficient, material and activity support was limited, students' interest in the subject could remain low, and active participation could not be ensured adequately. Teachers also emphasized that the content should be simplified, concretized, associated with current events, and supported through student-centered activities. As a result, it was concluded that the Global Connections learning area has significant educational potential; however, this potential needs to be strengthened in terms of content, time, materials, and instructional approach in order to be implemented effectively.