Güneydoğu Anadolu kaynaklı bazı yerel makarnalık buğday çeşitlerinin azot kullanım etkinliği yönünden karşılaştırılması
Comparison of some local durum wheat cultivars from Southeastern Anatolia in uptake and harvest index of nitrogen
- Tez No: 85979
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Makarnalık buğdayda (Triticum turgidum L. var. durum) azot alımı ve bunun (ianedeki paymı ifede eden azot hasat indeksi (NHI), azot kullanım etkinliğini belirleyen önemli bileşenlerdir. Yerel çeşitler bu yönden gen kaynağı olarak kullanılabilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yedi yerel çeşidi ile beş ıslah genotipi ele ahnarak Balçak (Adana) koşullarında 1993/94, 1994/95 ve 1995/% yetiştirme mevsiminde, dört azot uygulamasında (karınlanma öncesi SO ve 160 kg N ha~l ve çiçeklenmede 0 ve 60 kg N ha-1 takviyesi) azot kullanım etkinliği yönünden incelenmiştir. Azot kullanma etkinliği yönünden ilk yıl dikkat çeken farklılıklar saptanmamıştır, ikinci ve üçüncü yıllarda ise bitki tarafından alınmış olan toplam azot miktarı ve danedeki azot miktarı, erkenci, kısa boylu ve yüksek verimli ıslah genotiplerinde yerel çeşitlere göre daha yüksek olmuş; azot arttıkça farklar da artmıştır. Benzer şekilde NHI değerleri de ıslah genotiplerinde yerel çeşitlere göre daha yüksek bulunmuştur. Artan azot miktarı ile NHI azalmış; çiçeklenmede azot takviyesi ise, özellikle daha önceki dönemlerde azot miktarının düşük tutulduğu koşullarda NHTyi artırmıştır. Anahtar Kelimeler : Makarnalık buğday, biyolojik verim, dane verimi, azot alımı, Azot Hasat İndeksi
Özet (Çeviri)
N-uptake and partitioning of N to grain (NHI) is an important determinant of N-use efficiency in durum wheat (Triticum turgidum L. var. durum). Local durum wheat genotypes may be used as germplasm in this respect. Three field experiments were conducted during 1993/94, 1994/95 and 1995/96 crop years in Balcah/ Adana to examine genotypic differences tor N-uptake and NHI. Seven local genotypes from Southeastern Anatolia and five cultivars were grown under N fertilizer rates of 80 and 160 kg N ha~l before booting and 0 and 60 kg N ha~l rates as additive to these applications at anthesis. Differences were not remarkable in the first year. In the second and third year however, earlier, shorter and high yielding cultivars showed generally higher total-N and grain-N at maturity with greater differences as "N fertilizer rates increased. Likewise, NHI was found to be greater in cultivars than in local genotypes. NHI values decreased with increased N rates. N application at anthesis, especially in combination with lower preanthesis N increased NHI. Key Words : Durum wheat, biological yield, grain yield, nitrogen uptake, Nitrogen Harvest Index.