Güneydoğu Anadolu bölgesi standart pamuk çeşitlerinden sayar-314 (gossypium hirsutum L.) ile erkenci ogosto-644 (gossypium hirsutum L.) çeşidinin F1, F2 ve geri melez döl kuşaklarında verim, kalite ve özell
An Investigation on the inheritance of seed cotton yield, quality and earliness criteria in generetions F1, F2 and backcross, obtained by crossing the veriety early mature ogosta-644 (gossypium hirsutum L.) a
  1. Tez No: 85980
  2. Yazar: SEMA BAŞBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
oz DOKTORA TEZİ GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ STANDART PAMUK ÇEŞİTLERİNDEN SAYAR-314 (Gossypium hirsutum L.) İLE ERKENCİ OGOSTA-644 (Gossypium hirsutum L.) ÇEŞİDİNİN Fİ, F2 VE GERİ MELEZ DÖL KUŞAKLARINDA VERİM, KALİTE VE ÖZELLİKLE ERKENCİLİK KRİTERLERİNİN KALITIMI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA SEMABAŞBAG ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Oktay GENÇER Yıl : 1999, Sayfa : 77 Jüri : Prof. Dr. Oktay GENÇER : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK : Prof. Dr. Doğan SAKAR Bu çalışma, Sayar 314 ile Ogosta 644 çeşitlerinin melezlenmesiyle elde edilen Fi, F2, BcPı ve BcP2 döl kuşaklarındaki genetik yapıyı incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, heterosis, kalıtım derecesi, F2 gerilemesi, F2 sapması; çevresel, dominans ve eklemeli varyans tahminleri ve 6-parametre yöntemiyle gen etkileri tahminleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda; koza kütlü ağırlığı, ilk çiçek açma süresi, koza olgunluk süresi, ilk meyve dalı boğum sayısı, birinci el kütlü oranı, lif inceliği ve lif dayanıklılığında yüksek; bitki başına koza sayısı, bitki boyu, çırçır randımanı, yatay ve dikey çiçeklenme aralığında düşük; diğer özelliklerde ise orta düzeyde kalıtım derecesi saptanmıştır. Kalıtım derecesi yüksek karakterlerde erken generasyonda seleksiyonun etkili olabileceği; kalıtım derecesi düşük olan bazı karakterlerde ise seleksiyonun geciktirilmesinin daha uygun olacağı kanısına varılmıştır. Generasyon ortalamaları üzerindeki genetik etkiler m, [d] ve [hj'den oluşan basit eklemeli dominans model ile açıklanamamış ve iki genli interaksiyon modelleri ölçülen tüm karakterlerdeki genetik etkileri ifade etmede daha yeterli bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Pamuk, erkencilik, geriye melezleme, heterosis, kalıtım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS AN INVESTIGATION ON THE INHERITANCE OF SEED COTTON YIELD, QUALITY AND EARLİNESS CRITERIA IN GENERATIONS F,, F2 AND BACKCROSS, OBTAINED BY CROSSING THE VARIETY EARLY MATURE OGOSTA 644 (G. hirsutum L.) AND SAYAR 3U(G. hirsutum L.), ONE OF SOUTHEASTERN ANATOLIA REGION STANDART COTTON VARIETIES SEMABAŞBA? DEPARTMENT OF FIELD CROP INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Oktay GENÇER Year : 1999, Pages : 77 Jury : Prof. Dr. Oktay GENÇER : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK : Prof. Dr. Doğan SAKAR This study was carried out to determine the genetic structures of two cotton cultivars Ogosta 644 and Sayar 314 and their generation of Fi, F2, BcPi, BcP2 obtained by crossing them. For this result, hetorosis, heritability, F2 depression, F2 deviation were calculated methods of the joint scaling and 6 parameters were applied. As a result, it was determined that seed cotton weight Per boll, first flowering date, boll maturity date, nodi number of first fruiting branch, first picking percentage, fibre fineness, fibre strength had high heritabilities; number of boll per plant, plant height, ginning percentage, the vertical and horizontal flowering interval had lover heritabilities, while other characters had average heritabilities. The charecters were that hight heritabilities degree estimates have been suggested some possibilities in obtaining required genotypes by selection in early generations; delayed selection was that low heritabilities strongly recommended for some charecteization. Key Words rCotton, earliness, back crossing, heterosis, heritability. n