Yaşlılara yönelik tutumların X, Y ve Z kuşaklarının görüşlerine göre incelenmesi
An examination of attitudes towards the elderly according to the views of X, Y and Z generations
  1. Tez No: 859840
  2. Yazar: HATİCE KURT ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaşlılık, toplumların yapılarını ve sosyal ilişkilerini etkileyen önemli bir dönemdir. Yaşlanma sürecindeki bireyler, farklı kuşaklar arasında değişen sosyal roller ve değişen fizyolojik işlevlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma, yaşlılara yönelik tutumları farklı demografik değişkenler bağlamında incelemeyi hedeflemiştir. Veri analizleri, yaşlılara yönelik tutumlar açısından kuşaklar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Nicel ve nitel verilerin incelenmesi, genel olarak kuşaklar arasında benzer düşüncelerin olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, cinsiyet, annenin yaşama durumu, aile tipi gibi demografik faktörlerin yaşlılara yönelik tutumları etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, ebeveynlerin yaşama durumu da tutumları belirlemede etkili olmuştur. Annenin vefat etmesi durumunda, yaşlılara daha olumlu bir yaklaşımın olduğu gözlemlenmiştir. Aile tipi de yaşlılara yönelik tutumları etkileyen bir diğer faktör olmuştur. Geniş aile yapısında yetişen bireylerin, genel olarak yaşlılara daha olumlu tutumlar sergiledikleri belirlenmiştir. Bu bulgular, cinsiyet, aile yapısı, anne yaşama durumu gibi faktörlerin yaşlılara yaklaşıma olan etkilerinin anlaşılması, yaşlılarla çalışan profesyonellerin daha duyarlı ve etkili bir hizmet sunmalarına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, yaşlılara yönelik tutumların karmaşık ve çeşitli demografik faktörlerden etkilendiği görülmüştür. Bu çalışmanın bulguları, yaşlı nüfusa yönelik hizmetlerin ve toplumsal yaklaşımların demografik farklılıkları dikkate alarak geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Gelecekteki araştırmalar, yaşlılara yönelik hizmetlerin daha kapsamlı ve demografik farklılıkları dikkate alan şekilde geliştirilmesi için daha fazla analize dayalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aging is an important period that affects the structures and social relations of societies. Individuals in the aging process face changing social roles and changing physiological functions between different generations. This study aimed to examine attitudes towards the elderly in the context of different demographic variables. Data analysis showed that there were no statistically significant differences between generations in terms of attitudes towards the elderly. The analysis of quantitative and qualitative data revealed that, in general, there were similar opinions between the generations. However, demographic factors such as gender, parental living status, and family type were found to affect attitudes towards the elderly. In addition, the living status of the parents was also effective in determining attitudes. In the case of the death of the mother, it was observed that there was a more positive attitude towards the elderly. Family type was another factor affecting attitudes towards the elderly. It was determined that individuals raised in a large family structure generally had more positive attitudes towards the elderly. These findings suggest that understanding the effects of factors such as gender, family structure, and parental living situation on attitudes towards the elderly may help professionals working with the elderly to provide a more sensitive and effective service. In conclusion, attitudes towards the elderly were found to be complex and influenced by various demographic factors. The findings of this study suggest that services and social approaches towards the elderly population should be developed by taking demographic differences into account. Future research could be based on further analysis to develop services for the elderly in a more comprehensive and demographically diverse manner.