Bir sıvılaştırılmış doğal gaz tesisinden kaynaklanan NOx emisyonlarının dağılım modeli
Dispersion model of NOx emissions which are released from a liquefied natural gas plant
  1. Tez No: 859848
  2. Yazar: İLKER TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH LEVENT KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hava kirliliği, atmosferdeki katı, sıvı ve gaz halindeki zararlı maddelerin varlığıyla tanımlanır ve insan sağlığı, ekosistem ve ekolojik denge için ciddi riskler oluşturabilir. Günümüzde, hızla artan nüfus, hızlı şehirleşme, kontrolsüz sanayileşme ve enerji ihtiyacının artışı gibi faktörler hava kalitesini olumsuz etkileyerek, ekosistem üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bu bağlamda, hava kalitesinin iyileştirilmesi için kapsamlı planlama ve stratejik yaklaşımlar gereklidir. Hava kalitesi modelleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri, hava kirliliği kontrolü ve yönetimi için hayati öneme sahiptir. Bu modeller, emisyon dağılımlarını hesaplayarak, kirlilik konsantrasyonlarını önceden belirleyebilir ve politika üreticilere detaylı bilgiler sunabilir. Ancak, kirliliğin kaynağının doğru bir şekilde belirlenmesi, etkin bir yönetim stratejisi için temel adımdır. Bu çalışmada, çalışma alanına ait meteorolojik veriler kullanılarak sıvılaştırılmış doğal gaz tesislerinden kaynaklanan NOX emisyonlarının dağılımı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, tesisin çevresel etkilerinin, mevcut mevzuat ve uluslararası standartlar göz önüne alındığında, düşük düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır. Mevcut mevzuat, tesislerin etkilerini yalnızca bireysel olarak değerlendirirken, kümülatif etkileri göz ardı etmektedir. Hava kirliliğiyle etkin mücadele için bölgesel ve kümülatif etkileri de içeren bütünsel bir yaklaşım benimsenmelidir. Bu, mevzuatın ve yönetim pratiğinin gözden geçirilmesiyle gerçekleştirilebilir. Daha kapsamlı bir yaklaşım, gelecekte hava kalitesinin iyileştirilmesi ve ekosistem sağlığının korunması için son derece önemli hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is defined by the presence of harmful solid, liquid and gaseous substances in the atmosphere and can pose serious risks to human health, ecosystem and ecological balance. Nowadays, factors such as increasing population, rapid urbanization, uncontrolled industrialization and increasing energy demand negatively affect air quality and put pressure on the ecosystem. In this context, comprehensive planning and strategic approaches are required to improve air quality. Air quality models and Geographic Information Systems are vital for air pollution control and management. By calculating emission dispersion, these models can predict pollution concentrations and provide detailed information to policy makers. However, accurately identifying the source of pollution is the fundamental step for an effective management strategy. In this study, the distribution of NOX emissions from a liquefied natural gas facility was examined investigated meteorological data of the study area. The results obtained revealed that the environmental impacts of the facility are quite limited, considering current legislation and international standards. As the input for the model is the emissions from the facility, a cumulative inventory is required to identify the relative impact of the plant. To effectively combat air pollution, a holistic approach that includes regional and cumulative effects should be adopted. This can be achieved by reviewing legislation and management practice. A more comprehensive approach becomes extremely important for improving air quality and maintaining ecosystem health in the future.