Blok zinciri ve akıllı kontratların Lng ticaretinde kullanılması
Use of blockchain and smart contracts in Lng trade
  1. Tez No: 893238
  2. Yazar: ABDULLAH ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARABACAK, DR. FURKAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkeler enerji ihtiyaçlarını karşılamak için daha hızlı ve pratik bir çözüm olan Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) ticaretini tercih etmektedir. Uluslararası LNG ticareti, doğası gereği bazı riskler içerir. Bu riskleri azaltmak ve taraflar arasındaki işlemlerin güvenli olarak gerçekleştirilmesi için akreditif kullanılır. Ancak, akreditifin karmaşık yapısı, işlemlerin uzun sürmesi, yüksek maliyetler, fiziksel belge inceleme süreçlerinin yavaş olması ve taraflar arasındaki koordinasyon eksikliği bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunların teknoloji ile aşılabileceği düşünülmektedir. Özellikle blok zinciri, akıllı sözleşmeler ve IoT teknolojileri, bu riskleri azaltma potansiyeline sahiptir. Blok zinciri ve akıllı sözleşmelerin akreditif sürecine dâhil edilmesi dijital, otomatik ve izlenebilir örnek bir modeli temsil eder. Bu model, geleneksel kâğıt tabanlı süreci dijitalleştirerek işlemlerin anlık ve şeffaf bir şekilde paylaşılmasını, kolaylıkla takip edilmesini ve akreditif sürecindeki sorunların büyük ölçüde giderilmesini sağlar. Böylece, taraflar arası koordinasyon daha hızlı sağlanır, maliyet ve riskler azalır. Tez kapsamında, akıllı sözleşmeler ile otomatik bir sistem üzerinden LNG ticareti yapılabilir mi? sorusu araştırılmıştır. LNG sözleşmeleri incelenerek blok zinciri tabanlı akıllı sözleşme modeli analiz edilmiş ve bu model için araştırmalar yapılmıştır. Örnek bir sözleşme, akıllı sözleşme üzerinde gösterilerek Solidity dili ile Ethereum platformu üzerinde yazılım kodları geliştirilmiştir. Sonuç olarak, blok zinciri ve akıllı sözleşmeler LNG ticaretinde teknolojik açıdan kullanılabilir. Ancak, bu teknolojiler üzerinden oluşturulan sözleşmelerin hukuken geçerli bir sözleşme olarak kabul edilip edilemeyeceği karmaşık bir konudur. Belgelerin elektronik olarak değiş tokuş edilmesi konusundaki zorluklar ve yasal düzenlemelerle ilgili bazı engeller görülmüştür. Bu nedenle, blok zinciri tabanlı akıllı sözleşme modelinin başarıyla uygulanabilmesi için devletlerin kendi yasalarında kâğıtsız ticarete yönelik somut adımlar atması ve yaşanabilecek ihtilafların çözümü için yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries prefer Liquefied Natural Gas (LNG) trade, which is a faster and more practical solution to meet their energy needs. International LNG trade inherently involves some risks. Letters of credit are used to reduce these risks and ensure that transactions between parties are carried out securely. However, the complex structure of letters of credit, long duration of transactions, high costs, slow physical document review processes and lack of coordination between parties lead to some problems. It is thought that these problems can be overcome with technology. Blockchain, smart contracts and IoT technologies in particular have the potential to reduce these risks. The inclusion of blockchain and smart contracts in the letter of credit process represents a digital, automatic and traceable exemplary model. This model digitizes the traditional paper-based process, allowing transactions to be shared instantly and transparently, easily tracked and largely eliminating problems in the letter of credit process. Thus, coordination between parties is provided faster, costs and risks are reduced. Within the scope of the thesis, the question of whether LNG trade can be carried out through an automated system with smart contracts was investigated. By examining LNG contracts, the blockchain-based smart contract model was analyzed and research was conducted for this model. A sample contract was shown on the smart contract and software codes were developed on the Ethereum platform with the Solidity language. As a result, blockchain and smart contracts can be used technologically in LNG trade. However, whether contracts created over these technologies can be considered legally valid contracts is a complex issue. There have been difficulties in exchanging documents electronically and some obstacles related to legal regulations. Therefore, in order for the blockchain-based smart contract model to be successfully implemented, states need to take concrete steps towards paperless trade in their own laws and create legal regulations to resolve possible disputes.