Adjuvan sistemik melanom tedavisi alan hastalarda melanositik lezyonların dermoskopik ve patolojik özelliklerinin incelenmesi
Examination of dermoscopic and pathological findings of melanocytic lesions in patients under adjuvant systemic melanoma therapy
  1. Tez No: 859864
  2. Yazar: HÜSEYİN BERK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜLSEREN BÜYÜKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Melanom, deri kanserlerinin yaklaşık %1'ini oluşturmakla beraber deri kanseri kaynaklı ölümlerin yaklaşık %80'inden sorumludur. Uzun yıllardır melanom tedavisinde kullanılan IFN-α tedavisi, son yıllarda yerini hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapilere bırakmıştır. Bu ajanların yol açtığı kutanöz yan etkilerle de daha sık karşılaşılır olunmuştur. Ayrıca bu tedavilerin melanositik nevüsler üzerinde de etkileri olduğu ve değişiklikler yapabileceği bilinmektedir. Çalışmamız ile adjuvan sistemik tedavi alan melanom hastalarındaki melanositik nevüslerde görülen dermoskopik ve histopatolojik değişiklikleri incelemeyi amaçladık. Bu amaçla adjuvan sistemik tedavi alan 25 melanom hastasına ait 1299 adet melanositik nevüsün tedavi öncesi ve tedavi sonrası görüntülemeleri değerlendirildi. Adjuvan sistemik tedavi alan veya almayan toplam 67 melanom hastasının klinik takibinde eksize edilen 129 adet melanositik nevüsün histopatolojik özellikleri incelendi. Hedefe yönelik tedavi alan melanom hastalarında, IFN-α ve immünoterapi alan melanom hastaları ile karşılaştırıldığında, tedavi altında melanositik nevüslerde genel pigmentasyonda azalma ve pigment ağında silinme daha sık gözlenmiştir (p=0.000 ve p=0.000). IFN-α tedavisi alan melanom hastalarında, hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi alan melanom hastaları ile karşılaştırıldığında, tedavi altında melanositik nevüslerde pigment ağında atipik değişiklikler daha sık gelişmektedir (p=0.003).
Özet (Çeviri)
Melanoma, consisting approximately 1% of all skin cancers, is responsible for about 80% of deaths due to skin cancer. The long-standing IFN-α treatment in melanoma has recently given way to targeted therapies and immunotherapies. There is an increased cutaneous side effects caused by these agents. It is also known that these agents have effect on melanocytic nevi. This study aimed to investigate the dermoscopic and histopathological changes in melanocytic nevi in melanoma patientstaking adjuvant systemic therapy. For this purpose, images of 1299 melanocytic nevi from 25 melanoma patients undergoing adjuvant systemic therapy were evaluated before and after treatment. The histopathological features of 129 excised melanocytic nevi from 67 melanoma patients who have taken adjuvant systemic therapy or not were examined in their clinical follow-up. Melanoma patients who have taken targeted therapy have a more frequent reduction in global pigmentation and disappearance in pigment network of their melanocytic nevi compared with patients taking IFN-α and immunotherapy(p=0.000 ve p=0.000). In melanoma patients who have taken IFN-α treatment, atypical changes in the pigment network were more common in melanocytic nevi compared to those have taken targeted therapy and immunotherapy(p=0.003).