Bebeklerde bez dermatitinin bakımında arı ürünlerinin lokal uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of local application of bee products in the care of diaper dermatitis in infants
- Tez No: 859867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı bebeklerde bez dermatitinin bakımında arı ürünlerinin lokal uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesidir. Araştırma, tek kör, paralel gruplu, ön test- son test tekrarlayan ölçümlü randomize kontrollü deneysel desene sahiptir. Araştırma, Temmuz-Kasım 2023 tarihleri arasında Akdeniz bölgesinde bir ilin ilçesindeki üç Aile Sağlığı Merkezi ve bir devlet hastanesinin çocuk polikliniğinde hafif derece bez dermatiti olan 1-6 aylık toplam 93 bebek ile yürütüldü. Araştırma zeytinyağı, propolis, bal mumu, kraliçe arı larvası ve bitkisel yağ karışımından oluşan bariyer krem 1 ve çinko oksit içerikli bariyer krem 2 olmak üzere üç gruptan oluşmuştur. Veriler, Ebeveyn-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebeklerde Komplike Olmayan Bez Dermatiti Şiddet Değerlendirme Ölçeği, Zeytinyağı-Bariyer Krem 1 ve Bariyer Krem 2 Grubu Gözlem Formu ve Bez Dermatiti Bakımına Yönelik Uygulamalara Duyulan Memnuniyet Düzeyi Skalası kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 22.0 ve SAS 9.4 paket programlarında tanımlayıcı istatistikler, ki kare, Varyans analizi, eşli örneklem t-testi, Bonferroni düzeltmeli test, Cohen Kappa analizi ve Genelleştirilmiş Tahmin Eşitliği lojistik regresyon modeli kullanılarak analiz edildi. Bariyer krem 1 grubunun 1., 2. ve 3. günde bez dermatiti şiddet puan ortalamasının bariyer krem 2 ve zeytinyağı gruplarına göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Bariyer krem 1 grubundaki bebeklerin 2. gün bez dermatiti şiddet puan ortalamasının diğer gruplara göre anlamlı derecede daha düşük olduğu ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0.0122).
Özet (Çeviri)
This study investigated the efficacy of local application of bee products in the care of diaper dermatitis in infants. The study adopted a single-blind, parallel-group, pretest-posttest repeated measures randomized controlled experimental design. The study was conducted between July and November 2023 at three Family Health Centers and the pediatric outpatient clinic of a state hospital in the district of a province in the Mediterranean region with a total of 93 infants aged 1-6 months with mild diaper dermatitis. The study consisted of three groups: barrier cream one, consisting of a mixture of olive oil, propolis, beeswax, queen bee larvae, and plant oil, and barrier cream two, containing zinc oxide. Data collected using a Parent-Infant Descriptive Information Form, Scale for Assessing the Severity of Uncomplicated Diaper Dermatitis in Infants, Olive Oil-Barrier Cream 1 and Barrier Cream 2 Group Observation Form and Satisfaction Level Scale for Diaper Dermatitis Care Practices. The data were analyzed using the SPSS 22.0 and SAS 9.4. The data were analyzed using descriptive statistics, chi-square, analysis of variance, paired sample t-test, Bonferroni corrected test, Cohen's Kappa analysis, and the Generalized Prediction Equation logistic regression model. The barrier cream 1 group had lower diaper dermatitis severity mean scores on the 1st, 2nd and 3rd days than the barrier cream 2 and olive oil groups. Barrier cream 1 group had a significantly lower mean diaper dermatitis severity score on the 2nd day than the other groups and the difference between the groups was statistically significant (p=0.0122).