Cinsiyete göre yüzücülerde tüm vücut elektromyostimülasyon antrenmanının sıçrama, atlama, izokinetik kuvvet ve yüzmeye akut etkisi
Acute effects of whole-body electromyostimulation training on vertical and horizontal jump, isokinetic strength and freestyle swimming in swimmers according to gender
  1. Tez No: 859869
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZMUSUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı cinsiyete göre yüzücülerde tüm vücut EMS antrenmanının sıçrama, atlama, izokinetik kuvvet ve yüzmeye akut etkisini incelemektir. Çalışmaya kadın grubu (KG) (n= 7, yaş: 18.492.39yıl, boy uzunluğu: 166.697.28cm, vücut ağırlığı: 61.1612.23kg) ve erkek grubu (EG) (n= 12, yaş: 16.582.07yıl, boy uzunluğu: 174.359.42cm, vücut ağırlığı: 67.918.49kg) olmak üzere gönüllü 19 yüzücü katılmıştır. Katılımcılara sırasıyla antropometrik ölçüm, skuat ve aktif sıçrama, skuat ve aktif atlama, 3 açısal hızda (60, 180 ve 300o.sn-1) sağ ve sol omuz, diz ve kalça eklemlerinde konsantrik ekstansiyon ve konsantrik fleksiyona dayalı izokinetik kuvvet ve 25m serbest teknikle yüzme ön-test ve son testleri uygulanmıştır. KG ve EG'nin gruplararası ön- ve son-test karşılaştırmaları için bağımsız örneklem t testi, grupiçi ön- ve son-test karşılaştırmaları için eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate acute effects of whole-body EMS training on vertical and horizontal jumping, isokinetic strength, and swimming in swimmers according to gender. Nineteen volunteer swimmers [female group (FG) (n=7, age: 18.492.39year, height: 166.697.28cm, body weight :61.1612.23kg) and male group (MG) (n=12, age: 16.582.07year, height: 174.359.42cm, body weight: 67.918.49kg)] participated to study. Anthropometric measurements and pre-tests of vertical and horizontal squat and countermovement jumps, shoulder, knee and hip extension/flexion isokinetic strength for right and left sides at 60, 180, and 300o.s-1angular velocities and 25m freestyle swimming were performed respectively. Participants were taken to the post-tests using the same procedures after whole body EMS training. Independent sample t-test was used for between-group pre- and post-test comparisons. Paired sample t-test was used for within-group pre- and post-test comparisons.