Elit yüzücülerde farklı yükseltilerde yapılan antrenmanların yüzme performansına etkisi
Effect of swimming training carried out at different altitudes in elite swimmers
- Tez No: 339499
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüksekliklerde 12 hafta boyunca aynı antrenman programını uygulayan elit seviyedeki yüzücülerde performans gelişiminin belirlenmesi ve bu gelişmelerde yüksekliğin etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışmaya yüzme performanslarına göre FİNA puanlama sisteminden 400 ? 500 puan aralığında puan toplayabilen, farklı yüksekliklerde yaşayan ve antrenman yapan 21 bayan, 29 erkek toplam 50 yüzücü katıldı. Yüzücüler 12 hafta boyunca aynı antrenman programı doğrultusunda antrenman uygulamalarına tabi tutuldu. Yüzücülerin antrenman dönemi öncesi ve sonrası yaş, antrenman yaşı, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve vücut yağ yüzdesi, hemoglobin ve hematokrit değerlerine, performans testlerinden; 100 metre sprint yüzme, 1.,2.,3. ve 4. Split zamanları, sprint testi sonrası kalp atım sayıları, sprint test öncesi ve 5 dakika sonrası laktat birikim oranları, kulaç sayısı, T 2000 metre yüzme testi ve test sonrası kalp atım sayısı parametreleri ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde Non parametrik testlerden gruplar arası farklılığı belirlemek amacıyla Kruskall Wallis Tek Yönlü Varyans Analizi, grup içi değerlendirmeler ise Wilcokson eşleştirilmiş iki örnek testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SWIMMING TRAINING CARRIED OUT AT DIFFERENT ALTITUDES IN ELITE SWIMMERS Erkan GÜNAY Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Physical Education and Sport Phd. Thesis, September 2013 The aim of this study is to determine the performance improvement of elite level swimmers who applied the same training program for 12 weeks at different altitudes and to determine the effects of altitude on these athletic performances. Totally 50 swimmers, 21 female and 29 male living and training at different altitudes and those who can get 400-500 scores from FINA system attended to the study. The swimmers were applied training applications in terms of the same training program. Swimmers? pre and post age, training age, body height, body weight, body fat percentage, hemoglobine, hematocrite values were measured and among the performance tests, their 100 metres sprint swimming,1st,2nd,3rd and 4th split times, stroke account post sprint heart rates, pre sprint test and after 5 minutes lactate accumulation rates, T2000 metres swimming test and post test heart rate parameters were determined. In evaluating the data, Kruskall Wallis one direction variance analysis was used in order to determine the inter group differences at non parametric tests while intra group evaluations were carried out with Wilcokson matched two sample test.