Kronik bel ve boyun ağrılı bireylerde pandemi sürecinin kognitif düzey, ağrı katastrofizasyonu, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the pandemic process on cognitive level, pain catastrophization, physical activity level and quality of life in individuals with chronic low back and neck pain
  1. Tez No: 859897
  2. Yazar: ABDURAHİM ASLIYÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı pandemi sürecinin kronik bel ve boyun ağrılı bireylerde kognitif düzey, ağrı katastrofizasyonu, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesiydi. Çalışmaya 62 kadın, 22 erkek olmak üzere toplamda 84 kronik bel ve boyun ağrılı birey dahil edildi. Katılımcıların ağrı şiddetleri Görsel Analog Skalası (GAS) ile, kognitif seviyeleri Montreal Kognitif Değerlendirme Testi (MoCA) ile, ağrı katastrofizasyon durumları Ağrı Katastrofizasyon Skalası ile, fiziksel aktivite seviyeleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA) ile ve yaşam kaliteleri SF-36 ile değerlendirildi. Ayrıca tüm katılımcılar için Covid-19 öykü varlığı, hastalık süresi ve hastaneye yatış durumu sorgulandı. Katılımcıların %50'si kronik bel ağrılı, diğer %50'si ise kronik boyun ağrılıydı. Bel ağrılı bireylerin %35,7'si, boyun ağrılı bireylerin %57,1'inin Covid-19 öyküsü bulunmaktaydı ve Covid-19 öyküsü görülme oranı anlamlı derecede farklıydı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between static and dynamic balance, isokinetic muscle strength, joint position sense, Q angle, pes planus degree, changes in plantar pressure, and physical activity levels in young adults, and to compare the results based on gender. A total of 30 healthy volunteers, 15 females and 15 males, aged between 21-32 years, participated. Demographic data (age, height, weight, body mass index) and information on the dominant lower extremity were recorded for each participant. Physical parameters of the knee and foot were evaluated with Q angle and Feiss line. The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form was used to determine physical activity levels. Balance assessment was carried out using the Biodex Balance System under both static and dynamic conditions, with participants standing on both feet and one foot. Muscle strength and joint position sense assessments were performed using the Biodex Isokinetic System 4 device. Plantar pressure assessment was conducted using the MatScan Pressure Mat System. Static plantar pressure assessments were performed with both feet on the mat and with one foot on the mat, while a two-step protocol was used for dynamic plantar pressure assessment. Evaluations were conducted under shoeless conditions for both lower extremities. Differences between genders for descriptive data were analyzed using the Mann-Whitney U test and Chi-Square test, and correlations between parameters were examined using Spearman Correlation Analysis. Significant differences were found in Q angles, dynamic balance scores, muscle strength, and plantar pressure values based on gender (p0.05). In conclusion, it was found that the Q angle, pes planus degree, physical activity level, muscle strength, joint position sense, and plantar pressure parameters are associated with balance in young adults, and there were differences in results based on gender. According to the findings of this study, there is a need for further research to simultaneously assess physical parameters related to balance in young adults. Gender differences suggest the potential need for gender-specific adjustments in rehabilitation programs targeting balance. Monitoring changes, particularly in muscle strength and foot pressure, and making necessary exercise or footwear-orthotic adjustments for preventive approaches are deemed important based on the results.