Development of an interferometric technique for measuring the profiles of thin liquid films
İnce sıvı filmlerin profilini ölçmek için interferometrik bir teknik geliştirilmesi
- Tez No: 859901
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA, DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İlerleyen teknoloji ile daha küçük hacimde daha yüksek performansa sahip elektronik cihazların geliştirilmesi, cihaz içerisinde oluşan ısı akılarını arttırmıştır. Bu sorun sıvı-gaz denge akışını içeren, ısı transfer verimi yüksek ve ek enerji gerektirmeyen ısı boruları gibi pasif soğutma cihazlarının kullanımını artırmıştır. Bu tür cihazlardaki sıvı-gaz akışının sayısal olarak modellenmesi, istenen kesitlerde sıvı geometrisiyle doğrudan ilişkili sıvı basıncının belirlenmesini gerektirir. Bu tezde, yivli ısı borularında karşılaşılan ince sıvı filmlerinin profillerinin ölçülmesinde kullanılabilecek interferometrik bir ölçüm tekniği geliştirilmiştir. Yaklaşım, sıvı-gaz arayüzünün şeklini belirlemek için sıvı kesiti üzerinden bir fiber optik prob geçirilerek elde edilen interferometrik verilerin kaydedilmesini ve analizini içerir. Bu, yayılan lazer ışınının test ortamı boyunca yayılması, yansıması ve kırılması ve girişim saçaklarını oluşturmak için referans ışınla girişimin benzetimi ile elde edilir ve daha sonra sıvı şeklini hesaplamak için deneysel olarak gözlemlenen karşılığı ile kıyaslanır. Sıvı film profilini belirlemek için izlenen deneysel yöntem, benzetim verilerini oluşturmak için kullanılan yazılımın ayrıntıları ile deneysel ve benzetim verileri arasındaki uyum düzeyini belirlemek için kullanılan kriterler açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of electronic devices with higher performance in a smaller volume with advancing technology has increased the heat fluxes generated in the device. This problem has increased the use of passive cooling devices such as heat pipes, which contain liquid-gas equilibrium flow, have high heat transfer efficiency and do not require additional energy. Numerical modeling of the liquid-gas flow in such devices requires the determination of the liquid pressure directly related to the liquid geometry at the desired cross sections. In this thesis an interferometric measurement technique that can be used in measuring the profiles of thin liquid films encountered in grooved heat pipes is developed. The approach involves recording and analysis of the interferometric data obtained by passing a fiber optic probe over the liquid cross-section to determine the shape of the liquid-gas interface. This is achieved by simulating the propagation, reflection and refraction of the emitted laser beam through the test media and the interference with the reference beam to form the interference fringes, which is then compared to the experimentally observed counterpart to calculate the liquid shape. The experimental method followed to determine the liquid film profile, the details of the software used to generate the simulation data and the criteria used to determine the level of agreement between the experimental and simulated data are explained.