Kompresör atık ısı enerjisinin geri kazanımına yönelik deneysel ve CFD inceleme
Kompresör atık ısı enerjisinin geri kazanımına yönelik deneysel ve CFD inceleme
- Tez No: 859900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÖTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Komprasör ler gönümüzde basınçlı hava üreten ve endüstüride yağın bir şekilde kullanılan ekipmanlardı.Basınçlı hava üretimi enerji kayıplarının çok fazla olduğu oldukça maliyetli bir işlemdir. Bu yüzden bu tarafta yapılacak iyileştirmeler maliyet ve enerji verimliliğine büyük katkı sonmaktadır. Çalışmam da sadece komprasörle sınırlı kalmayarak Çalıştığım firma Lignadecorda enerji verimliliğine uygun olabilecek tüm çalışmalar hakkında nümerik değerlendirmeler yaptım. Çıkan bütçeye en uygun alışmanın komprasör atık ısısının yeniden değerlendirlmesi olduğunu fark ederek. Bu çalışma üzerine yoğunlaştı. Çlışmanın verimli ve doğru sonuç verebilmesi için Cfd analizlerle çalışmayı zenginleştirdim. Çalışmalardaki sonuçları termal kameralar ile ve ölçüm aletleri ile nümerikleştirdim.
Özet (Çeviri)
Nowadays, compressors were equipment that produced compressed air and used oil in the industry. Compressed air production is a very costly process with high energy losses. Therefore, improvements to be made in this area will contribute greatly to cost and energy efficiency. My work was not only limited to the compressor, but I also made numerical evaluations of all studies that could be suitable for energy efficiency in the company I work for, Lignadecord. Realizing that the most appropriate approach to the budget is the re-evaluation of the compressor waste heat. He concentrated on this study. I enriched the work with CFD analysis to ensure that the work yields efficient and accurate results. I numericalized the results of the studies with thermal cameras and measuring instruments.