Libya'daki petrol limanlarında iş sağlığı ve güvenliği: İnsan davranışının değerlendirilmesi ve işyeri güvenliği ve çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisi (vaka çalışması: Mellitahpetrol ve gaz şirketi Libya şubesi)
Occupational health and safety in oil ports in Libya: Assessment of human behavior and its impact on workplace safety and employee satisfaction (case study: Mellitah oil and gas company Libya branch)
- Tez No: 1006380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET PARUĞ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada nicel ve nitel yöntemler birleştirilmiştir. Özellikle 5'li Likert ölçeğine dayalı anketler uygulanmış, istatistiksel analiz için betimsel istatistikler, korelasyon analizleri ve yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Ayrıca, görüşmelerden elde edilen nitel veriler tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu çalışma, Libya'daki petrol limanlarındaki İSG (İSG) uygulamalarını inceliyor ve bir vaka çalışması olarak Mellitah (vaka çalışması)'ne odaklanıyor. Birincil amaç, mevcut İSG zorluklarını değerlendirmek, işyeri güvenliğini şekillendirmede insan davranışının kritik rolünü değerlendirmek ve çalışan memnuniyeti üzerindeki sonraki etkisini belirlemekti. Araştırma ayrıca, bu yüksek riskli endüstriyel ortamda işgücü arasında güvenlik davranışlarını iyileştirmek için etkili stratejileri belirlemeyi amaçlıyordu. Mellitah (vaka çalışması)'ndeki çalışanlara uygulanan bir anketi içeren nicel ve nitel karma yöntemler araştırma yaklaşımı kullanıldı. Betimsel istatistikler ve aracılık analizi de dahil olmak üzere uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak toplam 384 geçerli yanıt toplandı ve analiz edildi. Bulgular, çalışanların orta düzeyde İSG zorlukları algılarken, aynı zamanda orta düzeyde olumlu insan davranışı ve güvenlik performansı olduğunu ortaya koydu. Özellikle, çalışanlar işyeri güvenliği ve memnuniyeti konusunda nispeten daha yüksek bir algı bildirdiler. Aracılık analizinden elde edilen önemli bir bulgu, İnsan Davranışı ve Güvenlik Performansının (HBSP) Güvenlik Davranışlarını İyileştirme Stratejileri (SISB) ile İşyeri Güvenliği ve Çalışan Memnuniyeti (WSES) arasındaki ilişkiyi tamamen aracılık ettiğini doğruladı. Bu, güvenliği artırmak için tasarlanan stratejilerin işyeri güvenliğini ve çalışan memnuniyetini yalnızca dolaylı olarak etkilediğini ve etkinliklerinin tamamen insan davranışında olumlu değişiklikler yaratma yeteneklerine bağlı olduğunu göstermektedir. Çalışma, insan davranışının tehlikeli endüstriyel ortamlarda İSG sonuçlarının ve çalışan memnuniyetinin kritik bir belirleyicisi olduğu sonucuna varmıştır. Bulgular, İSG çerçeveleri içinde davranışsal müdahalelere odaklanmanın önemini vurgulayarak, başarılı güvenlik yönetiminin güvenli çalışan davranışlarının derinlemesine anlaşılmasını ve geliştirilmesini gerektirdiğini ileri sürmektedir. Bu araştırma, Libya petrol sektöründen ampirik kanıtlar sağlayarak mevcut İSG literatürüne katkıda bulunmakta ve hedeflenen davranışsal stratejiler aracılığıyla güvenlik kültürünü ve performansını artırmak için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research combined quantitative and qualitative methods. Surveys were administered using a 5-point Likert scale, and descriptive statistics, correlation analyses, and structural equation modeling (SEM) were used for statistical analysis. Furthermore, the qualitative data obtained from the interviews were analyzed using thematic analysis. This study examines OSH practices in Libyan oil ports, focusing on Mellitah (case study). The primary objective was to assess current OSH challenges, assess the critical role of human behavior in shaping workplace safety, and determine its subsequent impact on employee satisfaction. The research also aimed to identify effective strategies for improving safety behaviors among the workforce in this high-risk industrial environment. A mixed-methods quantitative and qualitative research approach was employed, including a survey administered to employees at Mellitah (case study). A total of 384 valid responses were collected and analyzed using appropriate statistical methods, including descriptive statistics and mediation analysis. The findings revealed that employees perceived moderate levels of OSH challenges while also exhibiting moderate levels of positive human behavior and safety performance. Specifically, employees reported a relatively higher perception of workplace safety and satisfaction. A key finding from the mediation analysis confirmed that Human Behavior and Safety Performance (HBSP) fully mediated the relationship between Safety Behavior Improvement Strategies (SISB) and Workplace Safety and Employee Satisfaction (WSES). This suggests that strategies designed to improve safety only indirectly affect workplace safety and employee satisfaction, and their effectiveness depends entirely on their ability to create positive changes in human behavior. The study concluded that human behavior is a critical determinant of OSH outcomes and employee satisfaction in hazardous industrial environments. The findings highlight the importance of focusing on behavioral interventions within OSH frameworks, suggesting that successful safety management requires a deep understanding and development of safe employee behaviors. This research contributes to the existing OSH literature by providing empirical evidence from the Libyan oil sector and offers practical recommendations for improving safety culture and performance through targeted behavioral strategies.