Word internal structure in chinese: Event structure, predicate-argument structure and categories in separable verbs
Çince'de sözcük iç yapısı: Ayrılabilir fiillerin olay yapısı, yüklem-öğe yapısı ve kategorileri
- Tez No: 859962
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çince ayrılabilir fiillerin incelenmesi, bölünemez anlamlarıyla birlikte ayrıştırılabilir sözdizimsel davranışları nedeniyle Çin dilbilimi alanındaki çözülmemiş ve yeterince tartışılmamış konulardan biri olmuştur. Ayrılabilir sözcüklerin dilbilimcilere sunduğu bu genel özelliklere ek olarak, ayrılabilir fiillerin analizini karmaşık kılan ikinci neden, ayrılabilir fiiller arasında olabilen çeşitli sözdizimsel değişikliklerin geniş yelpazesidir. Bu çalışmada, ayrılabilir fiilleri, sözdizimi ve anlam düzeylerindeki farklı davranışları ele almak için kökten sözlükselleştirilmiş bir formalizm olan birleşimsel ulamsal dilbilgisi (CCG) aracılığıyla çok-sözcüklü ifadeleri olarak analiz ediyoruz. Bu çalışmada, ayrılabilir fiillerin olay yapılarının önceden bahsedilen çeşitliliğe bağlı olduğunu keşfettik. Bu konuda küçük ölçekli bir korpus çalışması yapmaya bizi yönlendirdi. Sonuçlarımız, deneyimiz sırasında gözlemlediğimiz 21 farklı sözdizimsel ara yapıda gözlenen sözdizimsel esnekliğin %40'ını açıklayan iki bileşik olayın olduğunu göstermektedir. Bileşik telik olaylara (tamamlama) ve bileşik olmayan telik olaylara (bitirme) dahil olan fiillerin sözdizimsel esneklikte kontrast göstermesi dikkate de- ğerdir. Bu ayrım—bileşimsellik—ayrılabilir fiillerin sözdizimsel esnekliğini önemli ölçüde etkiler. Bu bulguları CCG analizimize dahil ederek bu araştırmayı tamamladık.
Özet (Çeviri)
The study of Chinese separable verbs has long been one of the unresolved and under-debated challenges in the field of Chinese linguistics due to their indivisible semantics, yet decomposable syntactic behaviors of separable verbs. In addition to this general conundrum that separable words pose for linguists, the second reason that makes the analysis of separable verbs difficult is the diverse range of syntactic modifications that separable verbs can accommodate. In this study, we analyze separable verbs as multi-word expressions to address the discrepancy in their behaviors at the syntactic and semantic levels via a radically lexicalized formalism, Combinatory Categorial Grammar (CCG). In addition, as we observed that the event structures of separable verbs were linked to the previously mentioned diversity, we conducted a small-scale corpus study to investigate this issue. Our findings indicated that two composite events accounted for 40% of the syntactic flexibility observed in 21 different intervening structures in our experiment. It is noteworthy that the verbs involved in composite telic events (accomplishments) and non-composite telic events (achievements) exhibited contrasting syntactic flexibility. This distinct—compositionality—significantly influenced the syntactic flexibility of separable verbs. We incorporated these findings into our CCG analysis to complete our research.