Dinamik yükleme sonrası sızdırmazlık ajanlarının dayanak vidalarının çıkarma torku değerleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of sealing agents on the removal torque values of abutment screws after dynamic loading
- Tez No: 981824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA TOSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Dental implantlar, kayıp dişlerin fonksiyonel ve estetik rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılan güvenilir bir tedavi seçeneğidir. İmplant üstü restorasyonların uzun dönem başarısı, biyolojik uyumun yanı sıra implant–dayanak bağlantısının mekanik stabilitesine de bağlıdır. İmplant destekli protezlerde sık görülen mekanik komplikasyonlardan biri dayanak vidası gevşemesidir. Vida gevşemesi hem biyolojik hem de mekanik komplikasyonların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle implant-dayanak arayüzüne uygulanan sızdırmazlık ajanlarının mikrosızıntı ve mekanik stabilite üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında toplam 80 adet implant ve dayanak vidası kullanılmış olup numuneler rastgele beş gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir ajan uygulanmazken, diğer gruplara sırasıyla Elugel (klorheksidin jel), GapSeal® (silikon dolgu materyali), PeriO₃ Oil (ozon içeren jel) ve tantalyum oksit (Ta₂O₅) bazlı jel uygulanmıştır. Örnekler önerilen tork değeriyle sıkıldıktan sonra 55 N kuvvet altında ve 1 Hz. frekansta 1×10⁶ döngü boyunca dinamik yüklemeye tabi tutulmuştur. Çıkarma tork değerleri dinamik yükleme öncesinde ve sonrasında ölçülmüş, elde edilen veriler kullanılarak tork kaybı oranları hesaplanmıştır. Dinamik yükleme öncesi çıkarma tork kaybı, PeriO₃ Oil ve Elugel uygulanan gruplarda anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur. Dinamik yükleme sonrasında ise, GapSeal® uygulanan grupta çıkarma tork kaybı diğer tüm gruplara kıyasla anlamlı derecede daha düşük bir değer göstermiştir. GapSeal® uygulaması, dinamik yükleme altında implant–dayanak bağlantı stabilitesini koruyarak vida gevşemesi riskini azaltabilir. Klinik uygulamalarda bu tür materyallerin kullanımı, implant üstü restorasyonların uzun dönem başarısını artırabilir.
Özet (Çeviri)
Dental implants are a reliable treatment option widely used in the functional and aesthetic rehabilitation of missing teeth. The long-term success of implant-supported restorations depends not only on biological compatibility but also on the mechanical stability of the implant–abutment connection. One of the most common mechanical complications in implant-supported prostheses is abutment screw loosening, which may predispose to both biological and mechanical failures. Therefore, sealing agents applied to the implant–abutment interface are thought to potentially influence microleakage and mechanical stability. In this study, a total of 80 implants and abutment screws were used and the specimens were randomly divided into five groups. While no agent was applied to the control group, the other groups were applied with Elugel (chlorhexidine gel), GapSeal® (silicone filling material), PeriO₃ Oil (ozone-containing gel), and tantalum oxide (Ta₂O₅)-based gel, respectively. After tightening to the recommended torque, 55 N force was applied at 1 Hz. for 1×10⁶ cycles. Removal torque values were measured before and after dynamic loading, and torque loss ratios were calculated using the obtained data. Removal torque loss before dynamic loading was significantly lower in the PeriO₃ Oil and Elugel groups. After dynamic loading, removal torque loss was significantly lower in the GapSeal® group compared to all other groups. GapSeal® application may reduce the risk of screw loosening by maintaining implant-abutment connection stability under dynamic loading. The use of such materials in clinical practice may increase the long-term success of implant-supported restorations.