Design of a U-NII-5 band LNA for Wi-Fi 6E applications
Wi-Fi 6E uygulamaları için U-NII-5 band LNA tasarımı
  1. Tez No: 859982
  2. Yazar: BERKAY BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, Wi-Fi 6E uygulamaları için U-NII-5 bandında (Lisanssız Ulusal Bilgi Altyapısı 5925-6425 MHz) iki aşamalı kaskat düşük gürültülü amplifikatörün (LNA) tasarımını ve simülasyonunu sunmaktadır. FR4 alttaşı üzerinde toplu elemanlarla ayrık bir tasarım uygulandı. Önerilen LNA, Infineon'un BFP840FESD SiGe:C RF heteroeklem bipolar transistörü (HBT) ile geliştirildi. Simülasyon, CADENCE'ın AWR Tasarım Ortamı ile gerçekleştirildi. Geliştirilen LNA, 1,5 dB'den düşük gürültü sayısıyla 24,8 dB'nin üzerinde simüle edilmiş bir kazanç sergiliyor ve ayrıca DC'den 9 GHz'e kadar stabildir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and simulation of a two-stage cascade low noise amplifier (LNA) for Wi-Fi 6E applications at the U-NII-5 band (Unlicensed National Information Infrastructure 5925 to 6425 MHz). A discrete design was implemented with lumped elements on a FR4 substrate. The proposed LNA was developed with Infineon's BFP840FESD SiGe:C RF heterojunction bipolar transistor (HBT). Simulation has been performed with CADENCE's AWR Design Environment. The developed LNA exhibits a simulated gain of over 24.8 dB with the noise figure of less than 1.5 dB and is also stable along DC to 9 GHz.