Maya hücreleri kullanılarak enkapsülasyon uygulaması ile vitamin mikrokapsülleri oluşturulması
Development vitamin microcapsules by encapsulation in yeast cells
- Tez No: 859986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Vitaminler vücudumuzun üretemediği, dışarıdan alınması gereken önemli mikro besinlerdir. Dış etmenlere karşı oldukça hassas olan vitaminleri işleme, taşıma, depolama gibi süreçlerde koruyabilen yenilikçi teknolojiler her zaman talep görmektedir. Bu çalışmada farklı ön işlemler, farklı solventler ve farklı konsantrasyonlar kullanılarak Saccharomyces cerevisiae (ekmek mayası) maya hücreleri ile C vitamini (askorbik asit) enkapsülasyon olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda farklı ön işlemler sonrası plazmolize olmuş ve plazmolize olmamış maya hücreleri su ve etanol olmak üzere iki farklı süspansiyon ortamında farklı miktarlarda askorbik asit ile (10, 20, 50 g) enkapsülasyon prosesine tabi tutulmuştur. Toplamda 12 adet enkapsül üretilmiş ve enkapsülasyon veriminin değerlendirilmesinin yanında biyoaktif, konformasyonel ve morfolojik karakterizasyon denemeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vitamins are important micronutrients that our body cannot produce and must be taken from outside. During processes such as processing, transportation, and storage of vitamins, innovative technologies that can protect sensitive vitamins against external factors are always in demand. In this study, it was aimed to investigate the encapsulation possibilities of vitamin C (ascorbic acid) with Saccharomyces cerevisiae (baker's yeast) yeast cells by using different pre-treatments, different solvents, and different concentrations. In this context, after different pre-treatments, plasmolyzed and non-plasmolyzed yeast cells were encapsulated with different amounts of ascorbic acid (10, 20, 50 g) in two different suspension medium: water and ethanol. A total of 12 encapsulates were produced and in addition to evaluating the encapsulation efficiency, bioactive, conformational, and morphological characterization experiments were done.