Basitleştirilmiş renk sistemi özelliğine sahip universal kompozitlerin optik mekanik ve mikroskobik özeliklerinin analiz edilmesi
  1. Tez No: 859985
  2. Yazar: ÖZGE DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA TUNCER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Restoratif diş hekimliğinde restorasyonların klinik başarısı materyallerin optik, mekanik ve fiziksel özelliklerine bağlıdır. Reçine matriks içeriği, inorganik parçacıkların boyutu ve şekli değiştirilerek üretilen her malzeme öncekilere yeni özellikler kazandırılarak dental pazara sunulmaktadır. Diş dokularının doğal görünümünü taklit etmek için geliştirilen geleneksel kompozit malzemeler, VITA ölçeğini referans alarak, mine dokusu için yüksek yarı saydamlığa ve dentin dokusu için düşük yarı saydamlığa sahip daha opak renk türlerinden oluşur ve başarılı sonuçlar gösterir. Son yıllarda renk aralığının daraltıldığı, daha az seçenekle daha çok VITA renginin taklit edildiği universal kompozitler geliştirilerek klinisyenlerin ilgisini çekmiştir. Ancak dental uygulamalarda yeni yeni ortaya çıkan bu materyallerin klinik davranışlarının belirlenmesi ve klinisyenlerin doğru materyali seçebilmesi için performanslarının in vitro ve klinik çalışmalarla test edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu çalışmada tek renk ve basitleştirilmiş renk sistemine sahip kompozitler optik ve mekanik testlere tabi tutuldu ve kompozisyon farklılıkları SEM-EDX analizi ile incelendi. Bu çalışmada tek renk ve basitleştirilmiş renk seçeneklerine sahip 6 farklı universal kompozit (Omnichroma, Charisma Dimond One, Vittra APS Uniq, OptiShade, G Aenial A'chord, Neo Spectra ST) kullanılmıştır. Translusensi analiz için 2 farklı kalınlıkta (1mm, 2mm) 10mm çapında (n=10) disk şeklinde numuneler, eğilme mukavemeti testi için 2x2x25 mm2 boyutunda çubuk şeklinde numuneler (n=10), her kompozit türünden yüzey pürüzlülüğü, renk değişimi ve parlaklık ölçümleri için 2 mm kalınlığı 10 mm çapında disk şekilli numuneler (n=10) hazırlanmıştır. Numuneler 24 saatte distile suda bekletildikten sonra ve 6 ay yapay tükürük yaşlandırması sonrasında test edildi. İstatistiksel değerlendirme, IBM SPSS 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) paket programı ile yapıldı. Normal dağılıma uygunluk testi Shapiro Wilk Testi ile değerlendirildi. Nümerik değişkenler medyan (25.- 75. persentil) olarak verildi. Gruplar/materyaller arasındaki farklılık normal dağılıma sahip olmayan nümerik değişkenler Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U Testi ile karşılaştırıldı. Ölçümler arası farklılık normal dağılıma sahip olmayan sürekli değişkenlerde Wilcoxon t Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The clinical success of restorations in restorative dentistry, depends on the optical, mechanical and physical properties of the materials. By modifying the resin matrix content, the size and shape of inorganic particles, each produced material is put on the dental market by giving new properties to its predecessors. Conventional composite materials, developed to simulate the natural appearance of dental tissues, consist of more opaque color types with high translucency for enamel tissue and low translucency for dentin tissue, with the VITA scale as a reference. And shows successful results. In recent years, universal composites, in which the color range is narrowed and more VITA colors are simulated with fewer options, have been developed and attracted the attention of clinicians. However, in order to determine the clinical behavior of these materials, which have just started on the dental market, and for clinicians to choose the right material, their performance should be tested with in-vitro and clinical studies. Therefore, in this study, composites with single shade and simplified shade systems were subjected to optical and mechanical tests and their composition differences were examined by SEM-EDX analysis. In this study, 6 different universal composites (Omnichroma, Charisma Dimond One, Vittra APS Uniq, OptiShade, G Aenial A'chord, Neo Spectra ST) with single color and simplified color options were used. 10mm collection (n=10) of disk shaped samples in 2 different distributions (1mm, 2mm) for translucency analysis, 2x2x25 mm2 circular rod shaped samples (n=10) for bending strength test, surface roughness of each composite type, color change and separation measurements. 2 mm thick, 10 mm disk shaped samples (n=10) were prepared. The samples were tested after soaking in distilled water for 24 minutes and after 6 months of artificial emesis aging. Statistical evaluation was made with IBM SPSS 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) package program. Normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilk Test. Numerical variables are given as median (25th-75th percentile). Differences between groups/materials were compared with Kruskal-Wallis and Mann Whitney U Test for non-normally distributed numerical variables. Differences between measurements were evaluated with the Wilcoxon t Test for continuous variables that did not have a normal distribution.