Dirençli yüzmedeki kuvvetlerin 25-M serbest sprint performansına katkısı
The contrubition of resistance swimming forces to 25-M front crawl sprint performance
- Tez No: 860019
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dirençli yüzme veya karşı konulan bir dirence karşı hareket etme ile ilgili bir çok ekipman su içinde ve su dışında, sıklıkla kullanılmaktadır ve her birinin de ayrı ayrı, sporcuların performanslarına katkısının olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, katılımcıların bireysel 25-m serbest sprint yüzme süresi ile değerlendirilmesi ve bu süreye göre tespit edilen kuvvet değerlerinin yüzme performanslarına olan etkilerinin ortaya konmasıdır. Çalışmamıza; 22,55±5,14 yaş aralığında, ortalama boyları 175,58±8,91 cm, 75,30±19,35 kg. vücut ağırlığına ve %19,16±5,56 vücut yağ oranına sahip, kulaç uzunlukları 179,77±9,58 cm, oturma (büst) yükseklikleri 91,20±4,09 cm olan ve cinsiyet farklılıklarına bakılmayan, toplam 22 yüzme sporcusu (kadın=7, erkek=15) katıldı. Sporcuların, 25-m yüzme süreleri kronometre ile, dirençli/bağlı şekilde yüzerken elde ettikleri kuvvet değerleri de bir yük hücresi kullanılarak alındı. Veriler, 25-m yüzme süreleri ve yüzme sırasında üretilen kuvvet değerleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A variety of equipment for resistance swimming or moving against a resistance is frequently used in and out of the water and each of them is known to contribute individually to the performance of athletes. The aim of this study was to evaluate the participants with individual 25-m swimming time and to reveal the effect, possible relationship and contribution of the determined strength values on swimming performances. A total of 22 swimming athletes (female=7, male=15) aged 22.55±5.14 years, with an average height of 175.58±8.91 cm, a body weight of 75.30±19.35 kg, a body fat percentage of 19.16±5.56%, a stroke length of 179.77±9.58 cm, a sitting height of 91.20±4.09 cm and no gender differences were observed. The 25-m swim times of the athletes were measured with a chronometer, and the force values obtained while swimming with resistance (tethered) were measured using a load cell. The data were analyzed using 25-m swimming times and force values generated during swimming.