Kurumsal ağlarda enerji verimliliği uygulamalarının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Examination of energy efficiency practices in enterprise networks with technology acceptance model
- Tez No: 860018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAMİL KABAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Enerji tüketimi, sadece işletmeler ve hizmet sağlayıcılar için maliyetleri artırmakla kalmaz, aynı zamanda çevresel etkileri de beraberinde getirir. Fosil yakıtların yaydığı sera gazları, iklim değişikliği gibi küresel sorunların artmasına neden olmaktadır. Kurumsal ağ yönetiminde de aktif cihaz ve yardımcı donanımların enerji tüketimleri azımsanmayacak boyutlara ulaşmıştır. Bu nedenle enerji verimliliği, internet altyapıları ve ağ yönetimi için önemli bir öncelik ve odak haline gelmiştir. Enerji verimliliği temelli ağ yönetimi, enerji tüketimini azaltmayı, kaynakları daha verimli kullanmayı ve çevresel etkileri en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında, kurumsal ağ topolojilerinin büyümesiyle birlikte artan enerji tüketimi sorununa odaklanarak, topolojik bakımdan geniş ağ yönetimi icra eden internet servis sağlayıcısı (ISP) şirketlerinin enerji verimliliği stratejileri ve uyguladığı tasarruf yöntemleri ele alınmıştır. Alanında uzman personellerin, bu yöntemlere ve uygulanabilirliğine ilişkin algıları bir anket aracılığıyla toparlanmıştır. Elde edilen veriler çeşitli test ve analizlere tâbi tutularak oluşturulan hipotezlerin ve modelin kabul edilebilirliği incelenmiştir. Kurumsal ağlarda enerji tasarrufu kapsamındaki uygulamalar, çeşitli stratejilerin ve teknolojilerin uygulanabilirliğini ortaya koymuştur. Enerji verimliliği eğitimleri, donanım seçimi ve optimizasyonu, sanallaştırma ve konsolidasyonu, uyku modu yönetimi ve trafik optimizasyonu gibi alanlarda yapılan araştırma ve analizlerin sonucunda enerji verimliliğinin artırılması için önemli adımlar savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy consumption not only increases costs for businesses and service providers, but also has environmental impacts. Greenhouse gases emitted by fossil fuels contribute to global problems such as climate change. In corporate network management, the energy consumption of active devices and auxiliary equipment has reached considerable levels. Therefore, energy efficiency has become an important priority and focus for internet infrastructures and network management. Energy efficiency-based network management aims to reduce energy consumption, use resources more efficiently and minimize environmental impacts. In this thesis, focusing on the problem of increasing energy consumption with the growth of corporate network topologies, energy efficiency strategies and saving methods applied by internet service provider companies that perform topologically wide network management are discussed. The perceptions of specialized personnel regarding the value-based adoption of these practices were collected through a questionnaire. The data obtained were subjected to various tests and analyzes and the acceptability of the hypotheses and the model were examined. Applications in the context of energy conservation in corporate networks have demonstrated the feasibility of various strategies and technologies. As a result of research and analysis in areas such as energy efficiency training, hardware selection and optimization, virtualization and consolidation, sleep mode management and traffic optimization, important steps have been advocated to increase energy efficiency.