Kesirli integraller içeren eşitsizlikler
Inequalities with fractional integrals
  1. Tez No: 860025
  2. Yazar: BURÇİN GÖKKURT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son yıllarda, kesirli analiz teorisinin gelişim gösterdiği iyi bilinmektedir. Matematiğin pek çok uygulama alanında kullanılan kesirli integraller ve türevler, reel nesnel ve işlemlerin matematiksel modellemesinin yeterince sağladığını göstermektedir. Matematiksel problemlerde her zaman net sonuçlara ulaşılamaz. Bu durumlarda yaklaşım metotları geliştirmek gerekir. İşte bu noktada eşitsizlik teorisi ön plana çıkmaktadır. Örneğin, Riemann-Liouville kesirli integral ve türevin tanımları integrale bağlı olduğundan, birçok fonksiyonun kesirli integral ve türevlerini hesaplamak kolay değildir. Bir integralin tam değeri hesaplanamadığı zaman, eşitsizlikler yardımıyla integralin yaklaşık değeri tahmin edilebilir. Böyle durumlarda eşitsizliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda, integral eşitsizlikleri hem teorik hem de uygulamalı matematikte kullanılan en önemli araçlar arasında yerini almıştır. Bazı problemlerde integralin tam değeri hesaplanamaz. Böyle durumlarda yaklaşım metotları geliştirmek gereklidir. Bu yüzden, bazı matematikçiler fonksiyonların çeşitli sınıfları için integral eşitsizlikleri üzerine çalışmıştır. Örneğin, Hermite-Hadamard ve Ostrowski eşitsizlikleri, literatürdeki önemli eşitsizliklerden bazılarıdır. Bu tez kapsamında, kesirli integral içeren eşitsizlikler üzerine yürütülen çalışmalar ışığında; yüksek mertebeden türevlenebilen fonksiyonlar için kesirli integral eşitsizlikleri ve uygulamaları sunulacaktır. İlk olarak, yüksek mertebeden türevlenebilen fonksiyonlar kullanılarak Riemann-Liouville kesirli integrallerini içeren özdeşlikler verilecektir. Daha sonra, yüksek mertebeden türevleri sınırlı olan fonksiyonlar için kesirli integral eşitsizlikleri kurulacaktır. Ayrıca, bu eşitsizlikleri araştırırken ortaya çıkan kuadratik formüllerin hata tahminleri incelenecektir. Son olarak, ele alınan yüksek mertebeden fonksiyonların en uyumlu formatlarından olan üstel fonksiyonlar için uygulamalar sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
It is well known that in recent years, the theory of fractional analysis has evolved. Fractional integrals and derivatives, which are used in many application areas of mathematics, show that mathematical modeling of real objects and processes is adequate. Clear results cannot always be achieved in mathematical problems. In these cases, it is necessary to develop approach methods. At this point, inequality theory comes to the fore. For example, it is not easy to calculate fractional integrals and derivatives of many functions because the definitions of the Riemann-Liouville fractional integral and derivative depend on the integral. When the exact value of an integral cannot be calculated, the approximate value of the integral can be estimated with the help of inequalities. In such cases, inequality is needed. In this regard, integral inequalities have become among the most important tools used in both theoretical and applied mathematics. In some problems, the exact value of the integral cannot be calculated. In such cases, it is necessary to develop approach methods. Therefore, some mathematicians have studied integral inequalities for various classes of functions. Hermite-Hadamard and Ostrowski are some of the important inequalities in literatüre. Within the scope of this thesis, in the light of the studies carried out on inequalities involving fractional integrals; Fractional integral inequalities for higher-order differentiable functions and their applications will be given. First of all, new identities involving Riemann-Liouville fractional integrals are presented by using higher-order differantiable functions. Afterwards, fractional integral inequalities for functions whose higher order derivatives are bounded are established. The error estimates of the quadratic formulas that arise when investigating these inequalities are also examined. Finally, applications for exponential functions, which are one of the most adaptive forms of the higher order functions considered, are presented