Safedi' nin müzik teorisinin incelenmesi
  1. Tez No: 206884
  2. Yazar: ERHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma 1991 yılında Dr Abdülmecid Diyab ve Ustaz Ğattas AbdülmelikHaşebe tarafından yayınlanan Salahaddin Safedi'nin Risale fi İlmi'l Musikâ yazmasıüzerine ?Safedi'nin Müzik Teorisi? adı ile İstanbul Teknik Üniversitesi SosyalBilimler Enstitüsü'nde bir giriş ve üç ana bölüm halinde tez olarak hazırlandı.Giriş bölümünde ilk olarak Türk Müziği açısından edvar ve risale gibi müzikteori eserlerinin önemi belirtilmiştir. Daha sonra edvarlar ve risaleler hakkındayapılmış akademik çalışmalar ile yayımlanmış kitaplardan bahsedilerek, örneklerverilmiştir. Neden böyle bir çalışmaya gerek duyduğumuz açıklanarak, kullandığımızkaynak ve araştırmalardan söz edilmiştir. Ardından tezi yaparken nasıl bir yol takipettiğimiz ve hangi metotları kullandığımız anlatılmıştır, kullanılan transkripsiyonalfabesinden bahsedilmiştir. Örnek vermiş olduğumuz akademik çalışmalarla,yayınlanmış eserlerin çalışma metotları ve araştırma yollarını açıklayarak, hazırlanançalışmanın kendi planı da bu bölümde anlatılmıştır.Tezin ikinci bölümünde Risâle fî `İlmi'l Mûsîkâ adlı eserin müellifi hakkındabilgi verilmektedir. Tam olarak adı Salahaddin Ebu, Safa Halil İbn Aybek Safadî'dır.Ataları Türk asıllı olup babası Memluk Türklerinden İzzettin Aybek olupkünyesindeki Aybek sıfatını da buradan almaktadır. Onun edebiyat, dil, hat vesitilistlik alanındaki bilgi ve yetenekleri Türk Memlukluları devleti idaresinde resmigörevlerde bulunma fırsatı yaratmış, Doğum yeri olan Safad'da sekreterlik göreviyaparak başlamış daha sonra Kahire, Halep, Rahbe ve Şam'da çeşitli katiplikgörevlerinde bulunmuştur. Hayatının çoğunu geçirdiği Şam'da bir veba salgınısonucu 23 Haziran 1363'te vefat etmiştir.Devlet görevlerinde bulunduğu bu süreçte çok sayıda biyografik sözlük, edebieser, tarih kitapları, belagat (güzel söz söyleme sanatı) ve kompozisyon alanlarındaçok sayıda eserler yazmıştır. Kendi ifadesine göre 300 cilt eserinin olduğunubelirtmiştir. En önemli eserlerinden: Vafi Bil Vafayat, Ayanü'l Asır ve Avanü'l Nasır,Masaliki Absar Fi Memalik Amsar, Teksire, Tashihhü'l-Tashif ve Tahrirül Tahrif,Gavamizu Sihah, Tavşiü'l-Tavşih. 1991 yılında Kahire'de Dr. Abdülmecid Diyab veUstaz Ğatdas Abdülmelik Haşabe tarafından yayınlanan Risâle fî `İlmi'l Mûsîkâ adlıeser hakkında bilgi ve Amnon Shiloah The Thory of Music in Arabic Writings adlıeserinde belirttiğine göre, bu eserin Safadî'ye ait olup olmadığına dair tereddütleriolduğuna yönelik bilgi ve açıklamalar verilmiştir.Tezin dördüncü bölümünde Risâle fî `İlmi'l Mûsîkâ adlı eserin MuhammedTebrisani tarafında yazılan nüshası olan el yazması ve eser üzerine Arapça yapılanedisyon transkripsiyon hakkında tespit edilen açıklayıcı bilgiler verilmektedir. Berlinkütüphanesinde bulunan diğer nüshalar hakkında açıklayıcı bilgiler verildi. Ayrıcamüzik, gına ve lahın kelimelerinin etimolojik incelenmesi yapılmış ve risaledekiviimüzik, felsefe, astronomi ve astroloji ilişkileri incelenmiştir. Edvar yerine kullanılanmakam terimi, 12 makam 24 şube ve 7 avaze seyir özellikleri ile birlikte batı notasistemi ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bölümün sonunda Risalede geçen şahıs isimlerienstrüman ve müzik terimleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir.Tezin dördüncü bölümünde, Diab ve Haşabenin 1991 yılında yayınlamışoldukları kitabın sonunda alınan Safedî'nin Risale fi İlmil Musiki adlı eserinArapçadan Türkçeye tercümesi bulunmaktadır.Tezin sonuç bölümünde yapılan bu çalışmanın özellikleri ve çıkartılan sonuçhakkında bilgiler verilmiştir. Müzik tarihi içerisinde Türk Müziği teorisi veuygulamalarını belirleyen edvar ve risale gibi kaynakların önemi ve bu eserlerdenbiri olan Safedi'nin Risale fi İlmil Musiki adlı eserin Türk Müziği tarihi ve gelişimiiçerisinde olumlu ve faydalı bir etken olmasına çalışıldığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work which was named ?Safadi?s Music Theory? was prepared fromSalahaddin Safadî?s manuscript Risale fi İlmi?l-Mûsîkâ published by Dr. `Abd al-Madjid Diyab and Ustaz Ghattas `Abd al-Melik Khashaba (Cario 1991) in theMusicolgy program of Social Sciences Institute of the Istanbul Technical Universityas a masters thesis with an introduction and three parts.First of all, in the introduction of the thesis, theory works of music such asedvar and risale on music are described with their importance for Turkish ClassicalMusic. Thereafter, some examples are given by mentioning academic studies andpublished books about the edvar and risale related music. It has been given shortinformation about these which was mentioned above with giving reason as to whythere was a need for such a study. Besides, describing study schedules of thepublished works with the academic studies which are given examples for planprepared work is also given. We have used by stating the used transcription.Secondly, the methods and the way of researches we have utilized are mentioned inthis part.In the first part of the thesis, it was elaborately mentioned Safadi?s biographyand his works. His full name is Salâh al-Din Abû-l Safâ Khalil ibn Aibak al-Safadî(1297-1363), philologist, littérateur and biographer. He was born in Safad upperGalilee, he was of Turkish ancestry. His father, al-Amir `Izz al-Din Aibak was ofTurkic origin; the nisba al-Aibak, after some ?Mamluk Amir? named Albaki, seemsto have belong to him. His abilities as a stylist, litterateur, philologist andcalligrapher opened up opportunities in government serves during Bahri Memluksovereignty (Turkish Memluk), the positions he held firstly secretary in Safad, laterkatib al-dardj, katib al-dast, katib al-insha and katib al-sirr and also wakil al-khizanain Cairo, Halab, Rahba and Damascus. Most of his time, however, was spent inDamascus where during one of the periodic outbreaks of the plague, his energeticactivities came to an unexpected end on July 23, 1363.In spite of these administrative duties he managed to write an almostunbelievable quantity of works, most of which are biographical dictionaries, poetical,history, rhetorical exercises and compilation. He himself spoke of 300 volumes of hisown composition. Some of his main works are on elaborate biographical dictionary,the Wâfi bi-l wafayat. It will suffice to mention a few of his other works: A?yan al-`asr wa a?wan al-nasr; extract from the preceding restricted to the author?scontemporaries, Masalik al-absar fi memalik al-amsar; treatise on geography, Altadhkiraal-salahiya; collection of extract with commentaries. Other books deal withthe biographies of blind persons, or of one eyed persons and the others; Tashih altashif wa tahrir al-tahrif, Ghawamid al-Sihah, Tawshi al-tawsih, e.c. Expectedly,pseudo-attributions do exist and remain largely uninvestigated. Al-Safadî couldixpresumably have dealt with the theory and practice of music, but the Risala fi `ilm almûsîkâpublished as by Dr. `Abd al-Madjid Diyab and Ustaz Ghattas `Abd al-MalikKhashaba (Cairo 1991) is clearly claim not by him. Amnon Shiloah, The theory ofmusic in Arabic writings, Munich 1979, 276, 304-6.In the third part of the thesis, it was given some information about Safadi?streatise Risala fi `ilm al-mûsîkâ published by Diyab and Khashaba (Cairo 1991);thereafter, three manuscripts mentioned by Amnon Shiloah in his book in theStaatsbibliothek in Berlin were described. The others subject in this part; on theetymology of the terms musiki, ghina and lahn music and philosophy, astronomy,astrology, as a term makam used instead of edvar firstly in history, twelve makams,twenty-four shu?ba and seven awazat (secondary modal entity) were given thesystem of Western music notes to able to see their seyir (melodic movement).Finally, the people, instruments and terms which writing in the treatise were givenwith some explanations and their meanings.In the fourth part of the thesis, the translation of Risala fi `ilm al-mûsîkâ fromArabic into Turkish language taken at the end of Diyab and Khashaba?s bookpublished (Cairo 1991) was given same plan their book.In the final part of the thesis, some information and inferences in this researchwere given about the features of this work and the reached results. It is stated that theaim of this study was to emphasize out the importance of these main sources namededvar and risale, which is of Turkish Classical Music within the history of music.