Development and validation of cavitation erosion prediction tool for computational fluid dynamics applications for ethanol blended fuels
Etanol katkılı yakıtlarda hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile kavitasyon erozyonunu tahmin aracı geliştirme ve testlerle validasyonu
  1. Tez No: 860048
  2. Yazar: CAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAHADIR OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yüksek basınç ile çalışan yakıt enjeksiyonu, turbo makineler gibi hidrolik sistemlerde kavitasyon erozyonu sıklıkla görülen ve yer yer sistemin fonksiyonuna engel olabilecek boyutlara ulaşan bir olaydır. Kullanılan akışkanın özelliklerine ve sistem basıncına göre şiddeti farklılık gösterdiğinden farklı mühendislik uygulamalarında farklı şekillerde ve şiddetlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışma kapsamında benzinli enjeksiyon sistemlerinde kullanılan etanol katkılı yakıtların parçalar üzerinde sebep olduğu kavitasyon erozyonunu tespit etmeye yönelik bir yazılım geliştirilmilştir. Benzin, E10, E30, E50 ve E100 yakıtları ile kavitasyon erozyonu testleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar Shadowgraph yöntemi ile incelenmiştir. Numuneler taramalı elektron mikroskopisi (SEM) yöntemi ile ölçümlendirilmiştir. Yazılım geliştirmelerinde açık kaynak kodlu CFD yazılımı OpenFOAM temel alınmıştır. Sıkıştırılamaz akışlara uygun olarak literatürden seçilen kavitasyon erozyonu yöntemi C++ ile kodlanıp“interPhaseChangeFoam”adlı kavitasyon çözücüsüne implemente edilmiştir. Yakıt varyasyonlarıyla simülasyonlar yapılıp testler ile karşılaştırılmıştır. Düşük ethanol oranlarında testler uyumlu sonuçlar elde edilirken yüksek etanol oranlarında testler ile simülasyonlar arasında uyuşmazlıklar tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Cavitation erosion is a phenomenon that is frequently seen in hydraulic systems such as high-pressure fuel injection and turbo machines, and sometimes reaches a level that can hinder the function of the system. Since its intensity varies depending on the properties of the fluid used and the system pressure, it can occur in different forms and intensities in different engineering applications. Within the scope of this study, a software was developed to detect cavitation erosion on the parts caused by ethanol-added fuels used in gasoline injection systems. Cavitation erosion tests are carried out with gasoline, E10, E30, E50 and E100 fuels, and the results are examined with the Shadowgraph method. The samples are measured by scanning electron microscopy (SEM) method. Software developments are based on the open-source CFD software OpenFOAM. The cavitation erosion method selected from the literature in accordance with incompressible flows was coded in C++ and implemented in the cavitation solver called“interPhaseChangeFoam”. Simulations are made with fuel variations and compared with tests. While compatible results are obtained at low ethanol ratios, inconsistencies are detected between the tests and simulations at high ethanol ratios.