Yeni bir plastik dilin biçimlendirme aracı olarak Richard Wagner, Gustav Mahler, Arnold Schöenberg ve Fazıl Say besteleri
Compositions of Richard Wagner, Gustav Mahler, Arnold Schöenberg and Fazıl Say as a tool for forming a new plastic language
- Tez No: 860049
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı resim ve müzik ilişkisi, müziği resmeden sanatçıların ele aldıkları yöntemlerin incelenmesi ve bu bağlamda uygulama çalışmaları yapmaktır. Sanat tarihi, resim ve müzik ilişkisinin temellerini Aristoteles'e kadar dayandırmakla birlikte en önemli kuramsal çalışmalar, Kandisnsky ve Klee tarafından gerçekleştirilir. Bu çalışmaların en önemli metni Kandinsky'nin Sanatta Tinsellik Üzerine adlı kitabıdır. Kandinsky, bu çalışmasında resim ve müzik ilşkisi üzerine çok önemli tartışmalar gerçekleştirir. Önemi tartışmalarından biri her notanın bir renge karşılık gelebileceğidir. Kandinsky kuramsal tartışmaları dışında müziği betimleme olarak tanımlayabileceğimiz resimleriyle de çalışmamız bakımından önemlidir. Kandinsky'nin çalışmalarından sonra resim ve müzik ilişkisi üzerine belirgin bir şekilde kuramsal tartışmalar artar ve müziği resmeden sanatçılar farklı teknik ve yöntemlerle uygulama çalışmaları gerçekleştirir. Çalışmanın II. Bölüm'ü; filozoflar, bilimciler tarafından gerçekleştirilmiş olan resim ve müzik ilişkisinin teorik tartışmaları; müzik ve resim ilişkisi bağlamındaki çalışmalarıyla öne çıkan sanatçılar ve ilgili eserlerinden örnekleri içermektedir. Çalışmanın III. Bölüm'ü için Richard Wagner, Gustav Mahler, Arnold Schöenberg ve Fazıl Say'ın bestelerinin plastik yorumlarına dayalı uygulama çalışmalarından oluşmaktadır. Bu bölüm, kişisel çalışmaların açıklanmasına dayalı olduğu için dilde de bir değişiklik gerçekleştirilmiş ve araştırmacı özne rolüne geçirilmiştir. Üçüncü şahıs zamiri kullanmanın bu çalışma bakımından nesnel ton yaratması, çalışmanın amacı bakımından bir sorun olacağından ve açıklamaları olumsuz etkileyeceğinden ilk şahıs zamiri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between painting and music, the methods used by artists who paint music, and to conduct application studies in this context. Although art history traces the relationship between painting and music to Aristotle, the most important theoretical studies were carried out by Kandisnsky and Klee. The most important text of these studies is Kandinsky's book On Spirituality in Art. In this work, Kandinsky makes very important discussions about the relationship between painting and music. One of the most important discussions is that each note can correspond to a color. Apart from his theoretical discussions, Kandinsky is also important in terms of working with his paintings, which we can describe as depicting music. After Kandinsky's works, theoretical discussions on the relationship between painting and music increased significantly, and artists depicting music carried out application studies with different techniques and methods. II of the study. Section; theoretical discussions of the relationship between painting and music by philosophers and scientists; It includes artists who stand out with their works in the context of the relationship between music and painting and examples of their relevant works. III of the study. For the Department, it consists of application studies based on plastic interpretations of the compositions of Richard Wagner, Gustav Mahler, Arnold Schöenberg and Fazıl Say. Since this section is based on the description of personal studies, a change in language has been made and the researcher has been placed in the subject role. Since using the third person pronoun would create an objective tone for this study, it would be a problem for the purpose of the study and would negatively affect the explanations, the first person pronoun was used.