Düzlemsel mekanizmaların geometrisi üzerine
On the geometry of planar joints
- Tez No: 860068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ZİYA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
...Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş amacıyla ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel kinematik kavramlar ele alınmıştır. Serbestlik derecesi, döner mafsal, prizmatik (kayar) mafsal, üniversal mafsal, silindirik mafsal veya c-mafsal, temel konfigürasyonlar, holonomik kısıtlamalar, RRRP sürgü-krank, homojen dönüşümler, Aynı zamanda düzlemsel hareket yani dönme hareketi, öteleme hareketi ve dönme/öteleme hareketi tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, bağlantı sistemleri tanıtılmıştır. Bağlantılar, montajı bağlantıların türüne ve sayısına göre sınıflandırılmıştır. Menteşelerden ve kaydırıcılardan oluşturulan bağlantılar, düzlemsel, küresel ve uzaysal üç ana başlık altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde, paralel düzlemlerde hareket eden bağlantılardan oluşan düzenekleri ele alınmıştır. Bu bağlantılar eksenleri düzleme dik olan döner mafsallardan ve buna paralel çizgiler boyunca hareket eden prizmatik mafsallardan oluşur. Ayrıca, RR, PR ve RP açık zincirleri ve bunlardan oluşturulan kapalı zincirlerin yanı sıra 3R ve RPR düzlemsel robotları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
...This study consists of fife parts. The first section is reserved for introduction purposes. In the second part, basic kinematic concepts are discussed. Degrees of freedom, rotary joint, prismatic (sliding) joint, universal joint, cylindrical joint or c-joint, basic configurations, holonomic constraints, RRRP slide-crank, homogeneous transformations, also planar motion i.e. rotational motion, translational motion and rotation/translation movement was introduced. In the third section, connection systems are introduced. Connections are classified according to the type and number of assembled connections. Connections formed from hinges and sliders are examined under three main headings: planar, spherical and spatial. In the fourth chapter, mechanisms consisting of connections moving in parallel planes are discussed. These connections consist of rotary joints whose axes are perpendicular to the plane and prismatic joints that move along parallel lines. Additionally, RR, PR and RP open chains and closed chains created from them, as well as 3R and RPR planar robots, were also examined.