Cumhuriyet Döneminde yapılan Milli Eğitim Şuraları ve alınan kararların uygulamaları: 1923 - 1960
The National Education Councils in the Republic term and executives its decisions: 1923 - 1960
- Tez No: 86012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DAĞISTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma 1923-1960 arasında yapılan Milli Eğitim şuraları ve uygulamalarını ele almaktadır. Çalışmada temel hedefler Şuraların programları, sonuçlan ve uygulamalarını verilen sürelere bağlı olarak ortaya koymak, Türk Milli Eğitiminde Şuraların yerini ve etkisini belirlemektir. Türk Milli Eğitimi, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi olarak iki temel bölüme ayrılır. Türkiye Cumhuriyeti de bütün modern devletler gibi Eğitim ve Öğretimi bir kamu görevi olarak üstlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri ve eğitimcileri Cumhuriyetin kuruluşu sırasında Osmanlı İmparatorluğu' ndan olumsuz bir eğitim teşkilatı devraldılar. Türkiye Cumhuriyetinin kurucuları eğitimde, Cumhuriyetin idealleri ve inkılaplarına uygun olarak“çağdaş, milli, merkeziyetçi ve laik”bir sistemi hedef olarak kabul ettiler ve uygulamaları bu doğrultuda yaptılar. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ve öğretimin değişen ve gelişen ihtiyaçlara uygun olarak hızla teşkilatlanmaya yöneldi. Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatı ikiye ayrılır. Bunlar merkez ve taşra teşkilatlandır. Merkez teşkilatının örgütlerinden birisi şuradır. Şura 22.6.1933 tarih ve 2287 sayılı kanunla oluşmuştur. Milli Eğitim Şurası 1960'a kadar altı defa toplanmış ve önemli sonuçları olmuştur. Birinci Milli Eğitim Şurasının temel gündemleri ve konulan Milli Eğitimin planlan, esaslan, talimatlar ve müfredatlan, İkinci Şuranın; ahlak, Türk Dili ve Tarihi, Üçüncü Şuranın; Teknik ve Mesleki Eğitim ve Öğretim, Okul-Aile İşbirliği, Dördüncü Şuranın; ilköğretim, ortaokul ve liselerin okul programlan ile eğitim ve öğretimdeki demokratik esaslar, Beşinci Şuranın; İlköğretim Kanun Tasarısı ile Yönetmeliği, Özel Eğitim ve Okul Sağlığı, Altıncı Şuranın; Mesleki ve Teknik Eğitimle Halk Eğitimi olmuştur. Yapılan bu Şuralann sonuçlan tam olarak uygulanamamıştır (özellikle dördüncü, beşinci ve altıncı şuralar). Nüfus artışı dolayısıyla Türkiye'de eğitime olan talep arttı. Hükümetler 1950'den sonra popülist politikalar uyguladıklan için Milli Eğitim Şuralanmn uygulamalan da yeterli olmamıştır. IŞura üyeleri toplantılarda görüşlerini, Şuranın konulan ile ilgili görüşlerini açıkça dile getirmişmişler, raporlar hazırlamışlardır. Bunun sonucunda Şura çalışmaları önemli sonuçlar doğurmuştur. Sonuç olarak 1923-1960 arası Milli Eğitim Şuraları içerik ve hedefleri açısından vazifesini yerine getirmiş ama uygulamalarında eksiklikler görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
It is thesis study was contained that The National Education Council and its Executions between 1923- 1960. The foundation objects in the study that are the council programs, results, to put forward its Executions in whose available period and to point out effect and situation of the councils in the Turkish National Education. The Turkish National Education has been distinguished two main parts that know that the Ottoman Empire's age and Republic's age. Turkish Republic was accepted a public duty on the states. The Turkish Republic's ministers and education directors took over a negative Education Organization from the Ottoman Empire when founding of Turkish Republic. They accepted the Education System on contemporary, nationality, centralization and secularism in according of aims and revolutions of republic and they behaved on that objects. The First Organization of Turkish National Education is Minister of National Education. Minister of National Education directed to organization speedily for development and changing necessities of Education and Instruction. The National Education Council is a consultation Association of Minister of National Education. It was formed in 1933 date and with 2287 code of law. National Education Council realised assembles six time till 1960 and it was became important results. The basic Agendas and subjects of First National Education that are: the principles, plans, programme of particular, details, instructions of National Education, the Turkish language and history, the third are the professional and technical education and co operational school-family, fourth council's are the programmes about primary school, secondary school and high school and principles of democratically in the education and instruction, the fifth council's are the draft law about the first instruction with its books of instruction, the school health and specially education, the sixth council's are the professional and Technical Education and Instruction with the people education. The council made all that's didn't performed perfectly (specially fourth, fifth and sixth councils). It was requested in the Turkey for Education because of increasing person. The HIGovernments became performances about the population political after 1950 on account of these performances about the National Education Councils aren't became completely. The members of council were explained their ideas about the councils objects clearly, prepared reports, in the assemblies. The council studies offered important results. The program of National Education passed regular period after 1960, but its performances didn't became enough because of remained requesting and development objects. In the results National Education Councils formed between 1923-1960 obligated itself duties on their aims and their interiors, but it didn't succeeded in its performances in the periods. rv