Diş hekimliğinde genel anestezi altında tedavi edilen hastaların demografik olarak değerlendirilmesi
Demographic evaluation of patients treated under general anesthesia in dentistry
- Tez No: 860121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÇAĞLAR KOŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Diş hekimliğinde genel anestezi altında tedavi edilen hastaların genel anesteziye alınma nedenlerini belirlemek ve hastalara bağlı varyasyonların, hasta özelliklerinin genel anestezi altındaki tedavi seçeneklerindeki rolünü belirlemek istenmektedir. Materyal ve Metot: 20.05.2013-01.04.2023 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde genel anestezi altında tedavi edilmiş hastalardan dahil edilme kriterlerine uyanların yaş, cinsiyet, sistemik hastalıklar, genel anesteziye alınma nedeni ve genel anestezi altında uygulanan dental tedavi parametreleri arasındaki ilişkileri değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde genel anestezi altında tedavi edilen 550 hastanın verileri incelenmiştir. Hastaların yaşları 1 ile 79 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 16.41'dir. Çalışma, hastaların cinsiyet, sistemik hastalıklar, genel anesteziye alınma nedenleri ve uygulanan tedaviler arasındaki ilişkileri ele almaktadır. Bulgular, genel anestezi altında yapılan tedavilerin çoğunlukla diş çekimi ve restoratif işlemler olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, sistemik durumlar ve yaş gruplarına göre genel anesteziye alınma nedenleri ve uygulanan dental tedaviler arasındaki ilişkiler detaylı olarak incelenmiş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, genel anestezi altında dental tedavilerin hastaların özelliklerine göre farklılık gösterdiğini ve bu faktörler arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç: Genel anestezi tedavilerinin temel nedenleri anestezi gereksinimi, dental fobi ve bulantı refleksidir. Cinsiyet ve genel anesteziye alınma nedeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0.064).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aim to identify the reasons for patients undergoing dental procedures under general anesthesia and determine the role of patient-related variations and characteristics in treatment options under general anesthesia. Materials and Method: Data from patients treated under general anesthesia at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry between May 20, 2013, and April 1, 2023, were analyzed. Relationships between age, gender, systemic diseases, reasons for general anesthesia, and treatment parameters were assessed. Results: The study examined data from 550 patients with ages ranging from 1 to 79 and an average age of 16.41. Findings revealed that dental extractions and restorative procedures were the most common treatments under general anesthesia. Relationships between gender, systemic conditions, age groups, reasons for general anesthesia, and treatments were extensively examined and statistically evaluated. Results indicate significant associations between demographic factors and types of dental treatments under general anesthesia. Conclusion: Primary reasons for general anesthesia treatments are anesthesia requirement, dental phobia, and nausea reflex. No statistically significant relationship was found between gender and reasons for general anesthesia (p=0.064).