COVİD 19 pandemi sürecinde online eğitimin lise öğrencileri üzerinde fiziksel ve psikolojik etkileri
Physical and psychological effects of online education on high school students during COVİD 19 pandemic process
- Tez No: 860142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ÇEREZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; covid 19 pandemi sürecinde online eğitim alan lise öğrencilerinin fiziksel ve psikolojik etkilerini incelemektir. Çalışmaya Bağcılar' da özel bir lisede okuyan yaş ortalaması (16,12±1,19) olan 25'i kadın 25'i erkek olmak üzere toplam 50 lise öğrencisi gönüllü olarak dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri alındıktan sonra fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite anketi, fonksiyonel kapasiteyi ölçmek için 6 dk yürüme testi, boyun bölgesinde ağrı, hareket kısıtlılığı, günlük yaşam aktiveyi değerlendirmek için Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi, ağrı şiddetini değerlendirmek için Mcgill-Melzack Ağrı Anketi, psikolojik ve depresyon durumunu değerlendirmek için Beck depresyon ölçeği kullanıldı ve anket sonuçları istatistiksel olarak analiz edilerek yorumlandı. Lise öğrencilerinin yaşı ile; boy, kilo, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi puanları, Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi puanları, 6 dk yürüme testi puanları ve Beck depresyon ölçeği puanları ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the physical and psychological effects of high school students who received online education during the covid 19 pandemic. A total of 50 high school students, 25 female and 25 male, with an average age of (16.12±1.19), studying in a private high school in Bağcılar were voluntarily included in the study. After the demographic information of the participants was obtained, the International Physical Activity Questionnaire was used to determine physical activity levels, the 6-minute walk test was used to measure functional capacity, the Neck Disability Questionnaire was used to assess neck pain, mobility limitation, and daily living activities, the Mcgill-Melzack Pain Questionnaire was used to assess pain intensity, and the Beck depression scale was used to assess psychological and depression status, and the results of the questionnaires were statistically analyzed and interpreted. There was no statistically significant relationship between the age of high school students and height, weight, International Physical Activity Questionnaire scores, Neck Disability Questionnaire scores, 6-min walk test scores and Beck depression scale scores (p>0.05).