Türkiye-İsrail ilişkileri ve iki ülkenin Suriye iç savaşına yönelik politikalarının karşılaştırmalı analizi
Turkey-Israel relations and comparative analysis of their policies towards the Syrian civil war
- Tez No: 860190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞEYŞANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin tarihsel seyrini incelemekte ve iki ülkenin Suriye iç savaşına yönelik politikalarını karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, tarihsel bir perspektifle bu çalışma Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin nasıl geliştiğine odaklanırken ikili ilişkilerdeki“iniş ve çıkış”dönemlerini ortaya koymaktadır. Bu arka planda tez spesifik olarak her iki ülkenin Suriye iç savaşına yönelik politika ve tutumlarının nasıl şekillendiği sorusuna yanıt aramakta; her iki ülkenin Suriye'deki çatışmalara karşı politikalarının karşılatırmalı bir analizini sunmaktadır. Tez ayrıca Suriye iç savaşı bağlamında Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin nasıl etkilendiğine de ışık tutmayı hedeflemektedir. Bu tez nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Tezde Türkiye-İsrail İlişkilerine ilişkin mevcut tarih yazınını oluşturan ikincil kaynakların yanı sıra resmi demeçler ve raporlar ile gazete haberleri gibi birincil dökümanların analizine başvurulmuştur. Suriye'de çatışmalar ortaya çıktığında Türkiye, rejim değişikliğine yönelik bir politika benimserken, iç savaşın ilerlemesi sonucu kendi güvenliğine karşı tehditlerin ortaya çıkmasıyla birlikte daha çok güvenlik odaklı bir politika benimsemeye başlamıştır. İsrail ise çatışmanın başından itibaren kendi ulusal güvenliğine yönelik stratejik çıkarları öncelikli bir politika çerçevesinde Suriye'de güçsüz bir Esad'ın varlığını sürdürmesini uygun görmüştür. Bu tez Suriye iç savaşı bağlamında iki ülkenin, benzer kaygılara sahip olmalarına karşın, Suriye'deki politikaları açısından birbirlerine karşıt bir söylem ve pozisyon edindikleri sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical course of relations between Turkey and Israel and aims to comparatively analyze the two countries policies towards the Syrian civil war. To this end, the study focuses on the evolution of Turkey-Israel relations from a historical perspective, highlighting periods of“ups and downs”in bilateral relations. Against this backdrop, the thesis specifically seeks to answer the question of how both countries policies and attitudes towards the Syrian civil war have been shaped, and presents a comparative analysis of both countries policies towards the conflict in Syria. The thesis also aims to shed light on how the Syrian civil war has affected the relations between Turkey and Israel. This thesis is based on qualitative research methodology. The thesis analyzes secondary sources that constitute the existing historical literature on Turkey-Israel relations, as well as primary documents such as official statements and reports and newspaper reports. At the outbreak of the conflict in Syria, Turkey adopted a policy of regime change, but as the civil war progressed and threats to its own security emerged, it began to adopt a more security-oriented policy. Israel, on the other hand, has favored a weak Assad regime in Syria since the beginning of the conflict as part of a policy that prioritizes its strategic interests over its own national security. This thesis concludes that in the context of the Syrian civil war, the two countries, despite sharing similar concerns, have adopted an opposing discourse and position with regard to their policies in Syria.