Türkiye'nin Suriye politikasında Kürt meselesi(1979-2015)
Kurdish problem in Turkey's Syria politics (1979-2015)
- Tez No: 470171
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'nin Suriye politikasının, Kürt meselesi ve bölgesel Kürt sorunu bağlamında analiz edilmesidir. Bu bağlamda çalışmanın temel araştırma sorusu, Kürt meselesinin ve bölgesel Kürt sorununun son 35 yıllık zaman dilimi içerisinde Türkiye'nin Suriye politikasına etkisinin nasıl ve hangi yönde olduğudur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından bugüne Türkiye'nin Suriye politikasına doğrudan (Hatay Sorunu, akarsuların kullanımı sorunu) ve dolaylı (Soğuk Savaş boyunca farklı kutuplarda yer alma, Türkiye'nin İsrail ile ilişkileri) olarak birçok konu başlığının etki ettiğini söylemek mümkündür. Ancak 1980'li yıllarla birlikte Kürt kimliği ve ona bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel gelişmeler iki ülke ilişkilerindeki ittifakları, uzlaşmazlıkları ve dengeleri doğrudan inşa etmeye başlayan ana konu başlıkları haline gelmiştir. Suriye yönetiminin 1980'li yılların başından itibaren PKK ile kurduğu ilişki bağlamında Türkiye'deki Kürt meselesine müdahil olması, 1990'lı yıllar boyunca bölgesel Kürt sorunundan iki ülkenin algıladığı ortak tehdit ve Suriye İç Savaşı'nın başlamasının ardından Suriye'nin Kürt meselesinin seyri, son 35 yılda iki ülke ilişkilerini doğrudan inşa eden konu başlıkları olmuştur. Konstrüktivist teorinin varsayımlarından hareketle Türkiye'nin Suriye politikasının incelendiği bu çalışmada, birincil ve ikincil kaynaklar analiz edilerek, kavramsal ve mantıksal çözümlemeler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze Turkey's Syrian policy in the context of the Kurdish problem and the regional Kurdish question. In this context the basic research question of thesis is how and in what direction the influence of the Kurdish problem and the regional Kurdish question over the last 35 years on Turkey's Syrian policy. It is possible to say that since the establishment of the Republic of Turkey, many topics have been influenced directly by Turkey's Syrian policy (Hatay Issue, the use of rivers) and indirectly (taking place in different poles during the Cold War, Turkey's relation with Israel). However, with the 1980s, Kurdish identity and regional developments resulting from it have become the main themes that have begun to construct alliances, conflicts and balances directly in the relations of the two countries. The Syrian government's involvement in the Turkey's Kurdish problem through the relationship it has established with the PKK since the early 1980s, common threat perceived by the two countries over the regional Kurdish question during the 1990s and after the begining of the Syrian Civil War, the Kurdish problem of Syria, has been the topic of the last 35 years to directly construct relations between the two countries In this study, which examines the Syrian policy of Turkey, based on the assumptions of constructivist theory, primary and secondary sources were analyzed and conceptual and logical analyzes were tried to be done.