Dijital ikiz uygulamalarının işletme maliyetlerine etkisi bibliyometrik ve vaka analizi
The impact of digital twin applications on business costs bibliometric and case analysis
- Tez No: 860189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, dijital ikiz uygulamalarının işletme maliyetlerine olan etkisi üzerine bir vaka analizini araştırmayı amaçlamaktadır. Dijital ikiz, fiziksel bir varlığın sanal bir kopyasıdır ve gerçek zamanlı verilerle beslenir. Bu teknolojinin işletmeler üzerindeki maliyetlere etkisi hala tam olarak anlaşılmamıştır. Bu çalışma, dijital ikizin maliyet optimizasyonu, verimlilik artışı ve rekabet avantajı gibi alanlarda potansiyel faydalarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Tezin yöntemi, literatür taraması, bibliyometrik analiz, içerik analizi ve vaka analizini içerecektir. İlgili literatürün taranmasıyla dijital ikiz uygulamalarının işletme maliyetleri üzerindeki etkisi hakkında mevcut bilgiler toplanacak ve analiz edilecektir. Bu tezin sonuçları, işletmelerin dijital ikizin maliyet optimizasyonu, verimlilik artışı ve rekabet avantajı açısından potansiyel faydalarını anlamalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca, dijital ikiz uygulamalarının maliyetler üzerindeki etkisini inceleyen literatüre yeni bir katkı sağlanacak ve işletmelere dijital ikizi uygulama süreçlerinde yol gösterici olabilecek önemli bilgiler sunulacaktır. İşletmelerin dijital ikiz uygulamalarını benimsemeleri durumunda maliyetlerdeki değişiklikleri değerlendirmelerine rehberlik edecek ve gelecekteki dijital dönüşüm stratejilerine ışık tutacaktır. Bu tez, dijital ikiz uygulamalarının maliyetler üzerindeki etkisini anlamak ve işletmelerin maliyet optimizasyonu stratejilerinde daha etkili kararlar almalarını sağlamak için önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate a case analysis on the impact of digital twin applications on operating costs. A digital twin is a virtual copy of a physical asset and is fed with real-time data. The impact of this technology on business costs is still not fully understood. This study aims to reveal the potential benefits of the digital twin in areas such as cost optimization, productivity improvement and competitive advantage. The methodology of the thesis will include literature review, bibliometric analysis, content analysis and case analysis. By reviewing the relevant literature, existing knowledge about the impact of digital twin applications on business costs will be collected and analyzed. The results of this thesis will help businesses to understand the potential benefits of digital twinning in terms of cost optimization, productivity improvement and competitive advantage. In addition, a new contribution will be made to the literature examining the impact of digital twin applications on costs and important information will be provided that can guide businesses in the process of implementing the digital twin. It will guide businesses to evaluate the changes in costs if they adopt digital twin applications and shed light on future digital transformation strategies. This thesis is an important step towards understanding the impact of digital twin applications on costs and enabling businesses to make more effective decisions in their cost optimization strategies.