Ortaokul öğrencilerinin kendi kendine öğrenmede ChatGPT kullanmalarının akademik başarılarına etkisi
The effect of secondary school students' use of ChatGPT in self-learning on their academic success
- Tez No: 860210
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapay Zekâ, günümüzde hızla gelişmektedir ve kullanım alanlarının yaygınlaşması ile oldukça dikkat çeker hale gelmiştir. Bu çalışmada ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin, kendi kendilerine HTML öğrenme sürecinde ChatGPT kullanmalarının akademik başarılarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Bursa Osmangazi' de bulunan bir ortaokulun 6. Sınıf öğrencilerinden iki şubedeki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada ön-test / son-test kontrol gruplu yarı deneysel desenden yararlanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere ChatGPT tanıtılıp, kullanımı gösterilmiştir. Kontrol grubuna HTML anlatan youtube kanalları, forum ve sitelerden örnekler tanıtılıp, tercihlerine müdahele edilmemiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere ön test / son test olarak“HTML Başarı Testi”uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere“Çocuklar İçin Teknolojiyle Kendi Kendine Öğrenme Ölçeği”ön test olarak uygulanmıştır. Buna ek olarak deney gurubundaki öğrencilerle ChatGPT kullanma deneyimleri hakkında yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda, ChatGPT kullanmanın kendi kendine öğrenme deneyimlerine pozitif etkisinin olduğu ve deney grubunun test skorlarında anlamlı bir farkla sonuçlandığı belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin deneyimlerinde ChatGPT kullanımını farklı alanlarda çalışmak için de uygun buldukları gözlemlenmiştir. Gerçekleştirilen çalışma, konu üzerinde yapılan ilk çalışmalardan olduğundan yapılacak olan sonraki çalışmalara ve alanyazına katkıda bulunacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence is developing rapidly today and has attracted attention with the widespread use of its areas. This study aims to examine the effect of using ChatGPT in the self-directed HTML learning process of 6th grade secondary school students on their academic success. The groups of the research consists of students from two classes of the 6th grade of a secondary school in Bursa Osmangazi. A semi-experimental design with a pre-test / post-test control group was used in the research. ChatGPT was introduced to the students in the experimental group and its use was demonstrated. Examples from YouTube channels, forums and sites explaining HTML were introduced to the control group, and their preferences were not interfered with.“HTML Achievement Test”was applied to the students in the experimental and control groups as a pre-test / post-test.“Technology Self-Learning Scale for Children”was applied as a pre-test to the students in the experimental and control groups. In addition, a semi-structured interview form consisting of 3 open-ended questions was applied to the students in the experimental group about their experiences of using ChatGPT. In the findings obtained as a result of the research, it has been observed that using ChatGPT has a positive effect on the self-learning experience and . It has been observed that the students in the experimental group found the use of ChatGPT suitable for working in different fields. This study can be said to contribute to future research and the literature as it is one of the first studies conducted on the topic.